Skvosty architekta v Plzni

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipom

Jedinečný architektonický skvost vytvoril v meste Plzeň, svetoznámy architekt Adolf Loos  v 30. rokoch 20. storočia. Pre solventných investorov z radov miestnej židovskej komunity.

V Plzni sa dochovalo 7 bytových interiérov. Majú jedinečný dizajn a ponúknu záujemcom o prehliadku zaujímavý pohľad do spôsobu bývania bohatých rodín priemyselníkov v čase prvej republiky.

Každý z interiérov má navyše  osobitý príbeh rodiny, ktorá tu žila. Tragické osudy pred 2. svetovou vojnou, počas nej i v období komunistického režimu.

V kontextu európskej architektúry 20. storočia majú plzenské Loosove interiéry mimoriadnu hodnotu. Dôkazom je napríklad Müllerova vila v Prahe, dom Tristana Tsary v Paríži či viedenský obchodný dom Goldman & Salatsch (na strednej snímke). 

Byty od architekta Loosa boli moderné a nadčasové. Možno povedať, že predbehli dobu. Typické je, že autor použil kvalitné prírodné materiály a kládol dôraz na premyslenú funkciu a vnútorné usporiadanie bytu. Dôkazom sú napríklad precízne vybavené vstavané skrine, či ďalšie atypické vychytávky, ktoré mali obyvateľom bytu uľahčiť život v ňom.

Dnes si návštevníci môžu prezrieť tieto skvosty, na dvoch trasách so sprievodcom, po krásnych zrekonštruovaných interiéroch. 

Komentované prehliadky sú počas sezóny vždy každý piatok, sobotu a nedeľu. 

FB: www.facebook.com/adolfloosplzen

www.adolfloosplzen.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.