Na Martina budeme v Znojme piť mladé víno

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínom

Dnes už tradičné podujatie, ktoré v Znojme nesmie chýbať, sú Slávnosti svätomartinských a mladých vín. Aj tento rok ich 11. novembra uvedie Znojemská Beseda na Masarykovom námestí.

"Vinárstvo je jednou z najväčších tradícií, ktorá ku Znojemsku patrí. Preto každý rok na sviatok Svätého Martina pripravujeme slávnosti, na ktorých znojemskí vinári predstavia svoje mladé vína. Tento rok čakajú návštevníkov tiež gastronomické špeciality a sprievod Svätého Martina na bielom koni. Chýbať nebudú ani cimbalové muziky a slávnostné požehnanie Mons. Jindřichom Bartošom, a to v symbolických 11 hodín a 11 minút,“ pozýva František Koudela, riaditeľ Znojemskej Besedy.

Svätomartinské a mladé vína ponúknu vinári z vinárstva Znovín Znojmo, Vinárstvo Kacetl, Lahofer, Hanzel, Víno Náprava, Vínne pivnice Lechovice, Arte Vini, Piálek & Jäger, vinárstvo Halkoci, Mühlberger, St. Andrusiów, Frlaus Wine a vinárstvo Josef Kořínek.  „Tohtoročný záver leta bol bez dažďa, s vysokými teplotami a cukor tak v hrozne letel hore. Vinári sa tak museli poponáhľať do viníc, aby vína mali kyseliny. A to naprieč všetkými odrodami. Verím, že naši vinári uvedú vína s vyváženým pomerom cukru a kyselín a budú tak krásne šťavnaté s dlhou perzistenciou, teda dlhou dochuťou. Červené a ružové očakávame ovocné vo vôni i v chuti, s jemnou trieslovinou, u červených potom s ľahkou kvetinovou a korenistou arómou. Biele vína budú bohaté na muškátovú a ovocnú vôňu. V ponuke budú i ďalšie vína  raných odrôd vhodných na výrobu mladých vín,“ komentuje František Koudela.

Okrem pochôdzkovej degustácie, ktorá bude prebiehať až do večerných hodín,  je na programe tiež koncert Cimbalovej muziky Antonína Stehlíka, cimbalovej muziky Dyjavan a sprievod Svätého Martina, ktorého trasa sa začína na Masarykovom námestí a povedie historickým centrom mesta. Sprevádzať ho môžete o 16 a 18 hodine, pričom sa dozviete legendu, ktorá sa k jednému z najznámejších svätcov viaže. Uvidíte hranú scénku, ktorá priblíži príbeh jeho dobrosrdečnosti.

Vstup je voľný.

Foto: Znojemská Beseda, www.znojemskabeseda.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.