Južná Morava - Baťov kanál

Kapitáne, kam s tou lodí? Túto známu českú pesničku Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, si môže zaspievať každý, kto sa ocitne na toku Baťovho kanála

A môže sa stať ozajstným kapitánom, ak sa rozhodne nevyužiť plavbu veľkou výletnou loďou, ale radšej dá prednosť „hausbótu“ alebo motorovému člnu. Vyraziť môže zo slovenskej Skalice a dať sa unášať vodou smerom do Strážnice, známej to juhomoravskej kolísky ľudovej hudby a presunúť sa ďalej do Veselí na Morave. Ďalšou možnosťou je nasadnúť na bicykel na 80 kilometrovej cyklotrase, vedúcej pozdĺž kanála. Pre náročnejších turistov ponúka vodná cesta veľa možností na rôzne zážitky, okrem iného môže napríklad nazrieť do petrovských Plží, do jedinečného komplexu barokových vínnych pivníc vrátane degustácie vín. 
Túto turistickú vodnú trasu už tradične otvárajú vždy 1. mája, kedy sa za účasti divákov a zástupcov samosprávy  ponorí do vody veľký kľúč, a tak sa symbolicky otvorí plavebná sezóna tejto unikátnej vodnej cesty. Je splavná od Otrokovíc až po slovenské mesto Skalica. V pláne na najbližší rok majú aj prepojenie s plavbou v Kroměříži a v Hodoníne, kde je zatiaľ len samostatný úsek Baťovho kanála. Pre záujemcov zo Slovenska je teda východiskovým bodom Skalica, mesto, ktoré sa tiež oplatí navštíviť. Má množstvo kultúrnych a sakrálnych pamiatok. Po kanáli sa dá plaviť až do októbra, kedy unikátnu atrakciu zasa s veľkou pompou a  veľkým kľúčom „uzamknú“.

GK

Foto: pre CzechTourism - Vladimír Kubík, Libor Sváček

www.batacanal.cz, www.jizni-morava.cz

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.