Praha – mesto stovežaté

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Spoločnosť Prague City Tourism (PCT) od nového roku získala do prenájmu sedem významných historických objektov.

Rozhľadňu na Petříne spolu so zrkadlovým bludiskom, Staromestskú a Malostranskú vežu na moste (na hlavnej snímke), Prašnú bránu, Svätomikulášsku mestskú zvonicu a Novomlýnsku vodárenskú vežu.

Tieto všetky krásne objekty označujú za Pražské veže. PCT plánuje tieto pamiatky ešte viac zatraktívniť a sprístupniť verejnosti – taktiež aj Pražanom, v súlade s novou koncepciou cestovného ruchu.

Rozhľadňa na Petříne (vľavo)

Staromestská veža na moste

"Tieto objekty a ďalšie pražské veže chceme viac otvoriť verejnosti. Ako súčasť rôznych programov a vychádzkových okruhov pod značkou Prague City Tourism. Súčasne tak zjednodušíme ich návštevu Pražanom aj turistom," povedala radní pre oblasť kultúry a cestovného ruchu Hana Třeštíková.

www.praguecitytourism.cz

O novom koncepte, ktorý v Prahe štartuje, sme sa pozhovárali členkou Rady hl. m. Prahy pre oblasť kultúry, pamiatkovej starostlivosti, výstavníctva a cestovného ruchu, s pani  Hanou Třeštíkovou.

Čo je dôvodom zmien, o ktorých píšeme vyššie?

Prague City Tourism (PCT) už v minulosti i teraz spravuje Staromestskú radnicu. Od januára tohto roku dostala organizácia PCT najnovšie od hlavného mesta pod svoju správu ďalších 7 objektov.  Prague City Tourism má na starosti manažment cestovného ruchu v metropole a vzhľadom na to, že ide o turistické objekty, tak ich dostala do prenájmu práve táto organizácia.

PCT má okrem toho aj nový koncept turizmu pre mesto Praha - v čom je nový a čo má priniesť mestu a turistom, ktorý doň prídu?

Na jeseň minulého roka Zastupiteľstvo hl. m. Prahy schválilo novú Koncepciu príjazdového cestovného ruchu. Táto stratégia nastavuje nový, komplexný a udržateľný prístup k problematike cestovného ruchu na území hlavného mesta. Mesto spoločne s Prague City Tourism už realizuje prvé kroky plynúce zo stratégie. Napríklad vytvárame nové turistické trasy, ktoré vedú mimo centrum mesta. Takže na to sa môžu turisti tešiť. Tiež pracujeme na známke udržateľného turizmu alebo ekologizácii zásobovania mesta. Ďalej pripravujeme nástroje tzv. smart turizmu, teda aplikácii, ktorá prinesie dáta o preferenciách turistov, vďaka ktorým bude možné nastaviť ďalšie nadväzujúce služby. S tým súvisí aj výzva metropole stať se bezbariérovým mestom – to ocenia návštevníci aj  Pražania. Mestu tak nová stratégia prinesie upokojenie a pomôže mu od negatívnych prejavov overturizmu.

Ako lákate samotných Pražanov na to, aby si prišli pozrieť výstavu, novinky... ? 

S Pražanmi komunikujeme, samozrejme prostredníctvom našich marketingových kanálov, ako sú sociálne siete. Tiež sme nadviazali spoluprácu s jednotlivými radničnými novinami pražských štvrtí, kde Pražanov informujeme o rôznych akciách. Naviac máme pripravené konkrétne projekty v rámci novej stratégie, kedy chceme viac spolupracovať s rezidentmi mesta. Tým mám na mysli lepšie sprístupnenie služieb v turistickom ruchu Pražanom, alebo nastavenia zvýhodneného vstupného na rôzne turisticky atraktívne miesta pre Pražanov, ktorí sú držiteľmi karty Lietačky, s ktorou cestujú po meste.

Do Prahy bežne prúdia davy turistov. Na druhej strane tam však ľudia aj normálne bývajú. Ako sa vám darí dosiahnuť pre obe strany prijateľnú rovnováhu?

Túto situáciu dočasne vyriešila koronavírusová pandémia. My ju chceme riešiť pomocou uvedenej Koncepcie, ktorá reaguje na problémy dlhodobo preťaženého centra - to sa len ťažko vyrovnáva s negatívnymi vplyvmi overturizmu a tzv. turistifikáciou, kedy dochádza k vytlačovaniu funkcií dennej potreby pre rezidentov a ich nahradzovaniu funkciami a službami cielenými výlučne na turistov. Nová koncepcia to chce zmeniť, napríklad vyššie uvedenými novými trasami mimo centra mesta apod. Je však dobré povedať, že nikto nevie, ako sa bude súčasná situácia týkajúca sa pandémie ďalej  vyvíjať a kedy sa turisti začnú do metropoly opäť vracať. 

Ponúknite našim čitateľom tipy, čo by si mali v Prahe určite pozrieť, keď sa situácia okolo pandémie upokojí a zasa sa bude môcť trošku cestovať...

V Prahe je mnoho miest, ktoré stoja za návštevu, ale určite by som turistom odporúčala nevynechať návštevu Staromestskej radnice, kde je najväčšie stredoveké podzemie v Prahe a turisti tam uvidia jednu z najzachovalejších románskych sál. Navyše mnoho ľudí nevie, že sa môžu vyviezť hore výťahom na vežu radnice. Ďalej návštevníkom určite odporúčam Petřínsku rozhľadňu a Bludisko, kde si prídu na svoje hlavne rodiny s deťmi. Posledné, o čom by som sa rada zmienila, je napríklad návšteva Vyšehradu, z ktorého je neopakovateľný výhľad na Prahu a Vltavu.

BH

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.