Sviatok hudby sa začal - Janáčkov máj 2014

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipom

Ostrava, Janáčkův máj: Manuel Hernández-Silva vystoupil s Janáčkovou filharmonií Ostrava a norským klavírním talentem Hadlandem Christianem Ihlem na zahajovacím koncertě Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, který se uskutečnil ve čtvrtek 22. května v bývalém plynojemu - multifunkční hale Gong v oblasti Dolní Vítkovice.

Úspěšný a oblíbený dirigent Manuel Hernández-Silvažije ve Španělsku a pochází z Venezuely. Školu má však českou a vídeňskou. Od osmi let chodil do základní školy v Caracasu, jejímž zakladatelem byl hudebník, humanista a velký český houslista Emil Friedman, který se narodil v Praze v roce 1908. Tento koncertní mistr v roce 1945 odjel do Venezuely a v Caracasu založil školu, která dodnes nese jeho jméno. Hernández Silva o něm říká, že mu byl téměř otcem a dědečkem, už jako dítě s ním hrál a zpíval Dvořákovy skladby. Když bylo Silvovi 17 let, mistr Friedman ho poslal do Vídně na konzervatoř. Silva tam studoval hru na housle a později řízení orchestru. Ve Vídni pobýval 20 let, před několika lety odešel do Španělska. Hernández Silva má za sebou spolupráci s mnoha orchestry v Evropě, Jižní Americe, USA, Kanadě i v Jižní Koreji.

Své umění na tomto koncertu předvedl i vynikající klavírista Christian Ihle Hadland z Norska, který do České republiky přijede na jediný exkluzivní koncert. Hadland je známý svým rustikálním pojetím hry na klavír. Na Červeném zámku v Hradci nad Moravicí zazněla hudba staré Anglie a Francie v podání předního norského souboru Bergen Barokk. V  Kostele sv. Bartoloměje v Kravařích bude lze obdivovat krásu českého hudebního baroka s předními pěvci a souborem Collegium Marianum, kteří přednesou Zelenkovy Lamentace proroka Jeremiáše ZWV 53.

Janáčkův máj je jedním ze dvou největších festivalů vážné hudby v České republice. Letos se stal oficiální součástí Roku české hudby a projektu České sny. Program je sestaven tak, aby posluchači měli možnost zjišťovat, že česká hudba je rovněž nádherná a skvělá, když ji porovnáme s tou světovou.

Na festival zavítali další špičkoví umělci. Například atraktivní jihoafrická sopranistka Pretty Yende, mladá, krásná, skvěle zpívající a přitom skromná umělkyně, kterou ke zpěvu přivedla náhoda. V rádiu ve škole uslyšela zpěv, operní hudbu, přiběhla za učitelkou, aby se jí zeptala, co je to za krásu, a jestli se to dá naučit. Pretty Yende později houževnatostí a pílí naplnila svůj sen. Proslavila se v newyorské Metropolitní opeře, kde vystoupila původně jako záskok, roli se naučila za týden, ale když vstoupila na pódium, hrůzou na jevišti upadla. Přesto zazpívala úžasně a dočkala se ovací vestoje. Dnes je sólistkou milánské opery La Scala.

Dvojí výročí Karla Kryla v letošním roce, jenž je spjat s Ostravou a ostravským rozhlasem, si organizátoři uctili baletním představením s originálními digitálně upravenými nahrávkami nejen Karla Kryla, ale i Jacquese Brela a Vladimíra Vysockého. Vynikající tanečník, choreograf a režisér Petr Zuska vytvořil na jejich hudbu fantastickou choreografii, od humoru až po scény, kdy člověku běhá po zádech mráz. Baletní soubor pražského Národního divadla se na festivalu v Ostravě představí poprvé.

O houslistku století Julii Fischer má zájem celý svět. Tato křehká a působivá interpretka kromě světových skladeb zahraje i českou hudbu. Sama za organizátory přišla s tím, že by na svém houslovém recitálu v Ostravě chtěla zahrát Sonátu pro housle a klavír Bohuslava Martinů.

39. ročník Janáčkova máje 2014 se uskuteční ve dnech 22. května – 11. června. Letošní festival se koná na různých místech i  lokalitách Ostravy.  Více na www.janackuvmaj.cz a facebooku kamkam.eu

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.