Slávny cestovateľ oslavuje

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Známy cestovateľ pán Miroslav Zikmund, rodák z Plzne, oslavuje dnes v zdraví svoje sté narodeniny. Meno snáď nemusíme ani predstavovať, úžasný cestovateľ, spisovateľ, charizmatický človek, sa už počas  štúdia zoznámil a spriatelil s Jiiřím Hanzelkom. Priateľstvo a vášeň pre cestovanie ich spájala po celé roky. V rokoch  1947 až 1950 spolu s Jiřím precestovali Afriku i Južnú Ameriku. Cestu absolvovali spoločne v aute značky Tatra 87, ktorú tým preslávili aj v zahraničí. Práve z týchto ciest Československý rozhlas odvysielal vac ako sedemsto reportáží, nakrútili mnoho filmov a  urobili tisíce fotografiíí. Ich dokumentárna hodnota je úchvatná.

Páni Zikmund a pán Hanzelka precestovali v známom šedom modeli Tatra 87, 44 krajín Európy, Afriky a Južnej Ameriky. Česká pošta na ich počesť vydala tzv. ašík, je jedna alebo viac známok, ktoré sú ohraničené väčším okrajom, tie sú zdobené často ornamentami a textom. Na známke sú vyobrazení obaja páni, v pozadí sú naznačené trasy ich výprav s vyobrazením dopravných prostriedkov a ilustrácia z exotických miest. Aršík je v predaji za 90 českých korún vo vybraných predajniach a filatelistických obchodoch či na e-shope Českej pošty. Druhou výpravou pána Zikmunda boli krajiny Ázie a Oceánie v rokoch 1959-1964. Sprevádzal ho dvojčlenný tím a tento raz ich transport umožnili modely auta Tatra  805. Expedícia trvala päť a pol roka. Jeho publikačná činnosť je taktež veľmi bohatá. Pred dvoma rokmi vyšla kniha rozhovorov s pánom Zikmundom Století Miroslava Zikmunda, vo vydavateľstve Jota. V múzeu v Zlíne je výstava, súbor umeleckých diel, autori sa inšpirovali životom a dielom týchto legendárnych českých cestovateľov pánov Jřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Výstava je do 5. mája 2019. Želáme pánu Zikmundovi aj my ešte veľa síl a zdravia!!

www.muzeum-zlin.cz, www.jota.cz

foto: www.abcknihy, wikipedia

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.