Jedinečná ručná výroba papiera

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipom

Beriete do ruky pero a začnete písať. Bežná vec. Ale napadlo vám niekedy ako sa vyrábal papier kedysi? Príbeh o tom, čo všetko sa musí urobiť, aby ste dostali do rúk list bieleho papiera, vám vyrozprávajú vo Velkých Losinách v Čechách.

História stále živá

Papiereň tam bola založená už pred rokom 1596, dodnes a nepretržite sa papier vyrába ručne. Niečo podobné tohto druhu nájdete už len v Taliansku, v meste Fabriano, inak sa všetky ručné manufaktúry postupne vytratili. Budova papierne je od roku 2002 Národnou kultúrnou pamiatkou a duch doby je v nej naozaj prítomný. Príjemná starodávna atmosféra vás očarí hneď ako vstúpite do priestorov múzea. Tam sa zoznámite so všetkým, čo k tomuto remeslu patrí a patrilo. Impozantná história, miestne vzostupy a pády, ukážky papierov. Prehliadku vrelo odporúčame!

Naberanie, sušenie a žehlenie...

Azda najzaujímavejšou vecou je dostať sa priamo do výroby. Aj to vám vo Veľkých Losinách umožnia. Je to skutočný zážitok. Papier sa tu stále vyrába ručne, tradičnými postupmi. Kedysi zbierali „handrári“ po domoch staré kusy látok, tie sa očistili, nechali nahniť, a pod vysokým tlakom sa varili s vápnom. V súčasnosti je to jednoduchšie, čistá bavlna alebo ľan (podľa požiadaviek zákazníka) sa zmäkčujú a rozvlákňujú vo veľkých kadiach – holandroch. Potom sa „papierovina“ naberá na sitá. Drevený rámik dá kašovitej hmote tvar a budúci papier sa môže dať lisovať a opakovane sušiť. Potom sa ponára do glejového roztoku a znova suší. Posledným výrobným postupom je žehlenie. To všetko môžete nielen vidieť, ale na workshopoch si to aj naživo vyskúšať.        

Trvanlivosť vhodná pre prezidentov

Takto vyrobený papier má vyše storočnú trvanlivosť! Aj preto sa využíva vo výtvarnom umení, na rôzne reprezentačné listiny, diplomy vysokých škôl, k tlači bibliofílií... Je toho mnoho. Ak máte nakoniec chuť odniesť si domov takýto papier na pamiatku, v obchodíku si môžete vybrať, čo sa vám bude páčiť. A za veľmi príjemné ceny. Návšteva Velkých Losín je skvelý tip ako stráviť s rodinou dovolenkové dni, alebo hoci aj predĺžený víkend, ktorý môže byť spojený s návštevou miestnych svetoznámych kúpeľov. 

Prokop Slováček - text, foto, video , www.rucnipapirna.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.