Zlákala nás krása hôr

08 November 2018

Oblasť Snow Space Salzburg je v týchto dňoch čarovná

Rakúsko je pre rozmanitosť prírody a ponuky aktivít pre voľný čas, vždy lákadlom, a to v každom ročnom období. Nie je tomu inak, ani po tieto dni, kedy zima na seba ešte nechá čakať, a tak športovému vyžitiu sa môžeme naplno venovať. Strávili sme niekoľko dní v oblasti, neďaleko Salzburgu, ktorá pre našich turistov nie je veľmi známa. Dohromady sa spojili obce Flachau, Wagrain a v peknom údolí ležiace mesto St.Johann im Pongau a jeho časť Alpendorf. Vznikol tak región Snow Space Salzburg. Má svoje jedinečné čaro a ponúka veľa možností najmä pre rodinnú dovolenku.

Mesto St. Johann im Pongau,  leží v širokom dolí vo výške 615 metrov nad morom. Toto malé mestečko, s centrálnou polohou v regióne aj s okolím, je optimálne pre dovolenkové aktivity  počas celého roka, najmä pre rodiny s deťmi. Gondolou sa pohodlne vyveziete priamo do srdca okolitých kopcov. Obľúbenou je posledné roky lukostreľba, mladý muž Christian sa v zime venuje snoubordu a lyžovaniu a za pekného počasia, vás naučí ako strieľať z luku. Venoval sa nám tak dlho, až sme nabrali odvahu a šli sme do lesa, na dva a pol hodinovú poľovačku, priamo v Alpendorfe je totiž zaujímavý parkúr v lese, má štrnásť staníc s rôznymi typmi zvierat. Rôznorodý terén nám dal poriadne zabrať, ale príjemné strávený čas nám bol odmenou tak ako chladené pivo, či malinovka, ktoré si za odmenu na konci parkúru vyberiete z  tunajšieho lesného baru. Deň, ktorý sme prežili v lukostreleckom parkúre sa nám veľmi páčil a nažhavení športom, sme sa tešili na ďalší deň.

Golf sa v Alpendorfe hrá až kým nezačne mrznúť. Ihrisko St. Johann v Pongau má osemnásť jamiek, leží obklopené krásnymi horami. Náš profesionálny sprievodca Martin, nás zasvätil do tajov golfu tak, že sme mali chuť pokračovať aj doma.

Okrem športu ponúka tunajšia turistická kancelária aj vandrovačky s bylinkárkou pani Elisabeth  Hafner. Žije s manželom veľmi vysoko v horách, v starom, štyisto ročnom dome, obklopená bylinami, ovocím, kvetmi. Už prvé stretnutie s ňou bolo zaujímavé. Prvú hodinu sme obdvovali jej krásnu záhradu, plnú zdravých plodov, všetko čo priamo pri dome, či pred domom rastie. Byliny, rastliny, zelenina. Ochutnávali sme a pritom vysvetľovala, aká je to rastlinka, hádali sme, tipovali…a keď sme sa posilnili horskou vodou, vydala sa s nami  naboso na peknú hodinovú túru do lesa..aj tam sme testovali, privoňali si k tej ktorej rastline a ani sme nezbadali, ako uteká čas. Prechádzky s pani Elisabeth sú za každého počasia. Dni, ktoré sme v tejto krásnej oblasti neďaleko Salzburgu strávili, boli ozaj výnimočné.

Na záver pobytu sme navštívili tunajší park pre deti, na kopci Geisterberg s krásnymi jazerami, s nádhernou tyrkysovou vodou. Sú umelo vytvorené, slúžia v zime na zasnežovanie, ale úžasne dotvárajú atmosféru celého okolia parku pre rodiny s deťmi. Je otvorený počas celého roka a lanovkou Alpendorf Gondelbahn sa doveziete priamo na kopec. Tento región je známy aj vynikjúcou kuchyňou a tým, že mladí ľudia pestujú a uchovávajú tradíciu pastierov kráv. Mnohí mladí muži si prenajmú starú, typickú, horskú chatu a hospodária na nej. Ponúkajú vlastne vyrobené syry, čerstvý vlastný chlebík, čerstvo nadojené mlieko  a v takejto atmosfére hosťom ešte viac chutí. A ak  si želáte ochutnať dobrú hovädzinu, práve dobytok, z tohto regiónu Pongau, tzv. “Pinzgauer Rind”  vedia v tunajších reštauráciách, či hostincoch  pripraviť  znamenite  a to na mnoho spôsobov.  Prídite sa presvedčiť. Výlet, či dovolenku tu prežijete znamenite, vrelo odporúčame.

Autor: Beata Havranová

www.sanktjohann.comwww.golfsanktjohann.at

www.bogenjagd-alpendorf.athttps://www.sanktjohann.com/de/sommer/aktivitaeten/kraeuterwanderung

Súvisiace aktivity

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínomKam za športom v leteKam ísť načerpať silyKam na turistikuKam za dobrou kuchyňouKam za športom  v zimeKam za zdravím, wellnessom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.