Salzburg je svetovou scénou

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Známe Salzburské hudobné slávnosti slávia sto rokov. Organizátori stého výročia Salzburských hudobných slávností pripravili bohatý program. Zaznejú diela Mozarta, Straussa, Musorgského, či Pucciniho.

Sté narodeniny tohto  svetového a jedinečného festivalu hudby možno nebudeme môcť osláviť v takej miere, ako by si táto kultúrna udalosť isto zaslúžila, ale o jej storočnici niet pochýb. Kombinácia opery, divadla a koncertov na vysokej umeleckej úrovni, to všetko  v meste svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Umelci z Európy, zámoria, interpreti  domáci i zahraniční, hostia z celého sveta, nádherná hudba, divadlo, koncerty, krásne róby, fraky, fiakre... každým rokom sa počas leta mesto Salzburg premení na obrovskú scénu.

 

1920-2020

Všetko sa začalo 22. augusta, v roku 1920, kedy uviedlo mesto Salzburg na nádvorí pred dómom divadelné predstavenie  „Jedermann“ - Ktokoľvek. Hra o umieraní bohatého muža, je divadelným dielom Huga von Hofmannsthala. V repertoári festivalu je už sto rokov!

Už v roku 1917 rozmýšľal pán Max Reinhart o zrode hudobného podujatia. Bol rakúskym hercom, neskôr režisérom, riaditeľom divadla  Deutsches Theater v Berlíne, kde v roku 1906 otvoril malé komorné divadlo - Kammerspiele.

Túžil založiť scénu pre slávnosti hudby a divadla na zámku Hellbrunn pri Salzburgu a veľmi úpenlivo sa tomuto želaniu a nápadu venoval. Želal si takéto  “povojnové dielo“.  Podporili ho aj páni Hugo von Hofmannsthal a Richard Strauss. V auguste, roku 1922 po prvý raz zaznelo na nádvorí pred salzburským dómom predstavenie Jedermann, a to bol základ budúcich Salzburských hudobných  slávností. Predstavenie režíroval Max Reinhardt. O rok neskôr už zazneli v dóme aj diela W. A. Mozarta, v hre Jedermann hral hlavného predstaviteľa herec Alexander Moissi, večer bolo baletné predstavenie.

Hudobné slávnosti mesta Salzburg majú svojich obdivovateľov v Európe i po celom svete. K ich atmosfére prispievajú nádherné priestory, paláce, či budovy, v ktorých sa konajú - obrovská hudobná sieň v dome slávností, otvorili ju v roku 1960, či priestory bývalej jazdeckej školy s arkádami, ktorú  vybudovali priamo v skale. Koncertuje sa tu od roku 1926.

V roku 2006, na počesť roku Mozarta, otvorili „Dom pre Mozarta“ s vynikajúcou akustikou, pre 1 600 hostí. Ďalšou významnou kulisou pre hudobný festival je nesporne scéna na námestí pred dóm kostolom. Najstaršie predstavenie slávností – Jedermann - tam hrajú štrnásťkrát.

Čo môžeme v lete očakávať?  

Návštevníci a milovníci Salzburgu netrpezlivo čakajú na príchod leta, aby spolu s organizátormi a umelcami oslávili sté výročie. Avšak situácia je iná. Pandémia vírusu COVID 19 nám všetkým zmenila plány, aj organizátorom festivalu. Oslovili sme našu dlhoročnú partnerku, Mgr. Andreu Minnich, ktorá je zodpovedná za marketing mesta Salzburg. Ako vníma situáciu s cestovaním a návštevou mesta v čase pandémie ona?  

"Mám taký tiesnivý pocit. Prázdne mesto pôsobí smutne, vážim si pokoj v prírode, tam my samota nevadí, ale mesto má žiť, a mesto žije ľuďmi. Napríklad dnes, krásne počasie a nikde nikto, je to zvláštny pohľad.... Ale zasa, je to skvelá možnosť pre fotografov urobiť si nádherné snímky na všetko to krásne, čo v meste máme.“

A čo tradičné hudobné slávnosti? „Každý rok si zájdem aspoň na nejaké predstavenie. Rozhodujem sa spontánne. Môj zaručený tip však sú "Siemens Festspielnächte". Konajú sa v lete, v čase salzburského festivalu (koniec júna - koniec augusta) v strede mesta na námestí Kapitelplatz. Prenášajú sa tam najlepšie produkcie salzburského festivalu na obrovskom plátne, vynikajúca kvalita, vynikajúca atmosféra. Je to pod holým nebom a bezplatne. Na jednej strane vidím hrad, na druhej dóm. Večer po ôsmej, po vyzváňaní zvonov, začína predstavenie, nad mestom pomaly zachádza slnka a mestom sa šíria tóny najkrajších árií operného sveta. Je to nádhera."

Napriek všetkému čo sa práve deje, čo máte v meste rada vy a čo by ste odporučila nielen slovenským hosťom? "Milujem na Salzburgu že je tak pestrý a plný protikladov. Nájdete tu útulné pivovary a krčmy, ale aj špičkovú gastronómiu, veľké nákupné strediská a designer outlet. Krásnu atmosféru ponúkajú malé obchodíky a dielne s vlastnou, tradičnou výrobou. Tiež sú tu sedliacke trhy s domácimi produktami,  na ktoré si miestni potrpia. Je tu tzv. smotánka, ale aj univerzita a okolo 10 tisíc študentov. Milujem prechádzku mestom po kopci Mönchsberg, vedie zo stredoveku z pevnosti Hohensalzburg priamo do modernej doby, k múzeu moderného umenia...“

Ďalšie pokračovanie o meste Salzburg prinesieme čoskoro.

BH, #visitsalzburg

www.salzburg.info

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.