Na bicykli v doline Gastein

Tento rok presne pred sto rokmi skonal rakúsky panovník cisár Franz Jozef.

Predstavenie cisárovná „Sissi“ hrajú na javisku SND v Bratislave. Obaja panovníci, sú nezabudnuteľným pojmom v rakúskej spolkovej republike ale najmä v regióne  okolo Salzburgu. Práve sem, do doliny Gastein a Národného parku Vysoké Taury chodili obaja poľovať. Sissi má dokonca na kopci svoju kaplnku: Elisabethkapelle na hore Schmittenhöhe v regióne Zell am See - Kaprun. Jej pán manžel intenzívne podporoval rozmach mondénnych kúpeľov v doline Gastein ( založil ich Erzherzog Ferdinand III. ). Vďaka vzniku Tauern železnice, v  20.storočí, ( predtým včetky cestu absolvovali kočmi), sa stalo údolie Gastein miestom európskej politiky, a bolo „Kúpeľmi diplomatov“.  Mená ako cisár Franz Josef I., jeho manželka cisárovná Elisabeth, knieža Bismarck, skladateľ Franz Schubert i mnohí iní sa zaslúžili o dobré meno kúpeľov v Bad Gasteine aj o to, že boli známe aj vo svete. Dobré meno si zachovali podnes a nielen ako kúpele.

Kedysi sa tu ťažilo zlato, striebro, baníci mali síce ťažkú prácu, ale boli zdraví. Vďačili za to špeciálnemu ovzdušiu v štôlňach, ktoré vyžarovali vlhko, i pramene vody, obsahujúcej radón pre dýchacie a pohybové ústrojenstvo. Zo zeme tu vyviera sedemnásť prameňov. Za jeden deň je to až 5 milión litrov! Z Bad Gasteinu ich špeciálnym potrubím vedú do niektorých 4hviezdičkových hotelov do Bad Hofagsteinu! Môžete si objednať rôzne odzravovacie procedúry, a to priamo v hoteli.

Voda obsahujúca ušľachtilý radón, je mierne mineralizovaná, ( vhodná je pre pohybové ústrojenstvo, reumu, poškodenie chrbtice, liečenie astmy, pri liečbe dermatologických ochorení atď.) tá je v Alpentherme v  Bad Hofgasteine, i vo Felsentherme v Bad Gasteine, voda je to, čo láka mnohých turistov. Údolie Gastein má však veľa ponúknuť v každom ročnom období. Nádherné, staré horské chaty, kde sa môžu vaše deti naučiť, či len prizerať sa, ako sa správne miesi cesto a pečie chlieb v peci. Kúri  sa  v nej drevom.

Alebo si požičiate bicykle, ale nie hocijaké. Stále viac a viac získavajú na popularite. Sú to elektronické bicykle, e-biky. Sú ľahko ovládateľné a do strmých kopcov v okolí Bad Gasteinu sa dostanete na takomto železnom tátošovi naozaj ľahko. Neznamená to, že nemusíte šľiapať do pedálov. Na takomto stroji je ale všetko jednoduchšie. Motorček si prepnete na eco alebo turbo a fičíte. Pozor si však musíte dať na to, že pedále smerom vzad nebrzdia, a tak si väčšiu rýchlosť musíte ustrážiť. Na ebikoch nie je problém zdolať krásnu dolinu i okolité lesy pohodlne, v sedle kovového tátoša. Za tri hodiny sme prešli 45 kilometrov. Prejsť časť Národnéhp parku Hohe Tauern – Vysoké Taury, zo strany Soľnohradska, je ozajstný zážitkom.

Ceny za ebiky su ešte vysoké, ak chcete vlastniť ebike, zaplatíte ca 1.500,-€ – 3.000,- €, takže je lepšie si ich požičať, vrelo odporúčame. Tak napríklad taký, ktorý sme mali od našej priateľky Andrey Eckschlager stojí nasledovne: Deň/ prenájom E-Bike na základe karty Gastein Card, stojí 35,- , každý druhý deň = 25,- . K rôznym tipom bicyklov vám tu požičajú helmu, pumpu, či detské bicykle alebo prívesy na bicykel pre detičky. Všade kúpite aj potrebný výstroj.

Beata Havranová

foto autorka, Rosťa Zeman, www.gastein.com aj v českom jazyku

 www.bike-gastein.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.