Guľôčka v striebre a vodné hry

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

....popri géniovi, hudobnom skladateľovi Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi, sú ďalším lákadlom mesta na rieke Salzach, mesta Salzburg. Pán Paul Fürst (1856-1941), vymyslel pre svoju cukráreň, pri starom trhu na ulici Brodgasse číslo 13, zázračnú, sladkú guľôčku, pralinku, z marcipánu, tmavej horkej čokolády, pistácií a nugátu.

Po mnohoročných skúsenostiach a praxi v renomovaných cukrárňach Európy, vo Viedni, v Paríži, v Nice, sa totiž rozhodol ponúknuť svojim hosťom pri rieke Salzach, v meste Salzburg, niečo jedinečné. A podarilo sa mu to.

Začal experimentovať, a v roku 1890 uzrela svetlo sveta prvá pralinka z jeho produkcie. Pán Fürst jej dal názov „Mozartkugel“, teda Mozartova guľôčka ( guľa, pralinka ). Bolo to niečo jedinečné a dodnes je. Jeho cukráreň láka domácich a hostí z celého okolia. Príjemná a jedinečná je atmosféra obchodu so všakovakými dobrotami, tortami a samozrejme s originálnymi Mozartkugel. Výhoda je, že si môžete kúpiť túto sladkosť po kusoch, či v darčekovom balení.

Raritou je, že sú bez konzervačných látok, masa tuhne na drevenej paličke, po ktorej zostáva typický hrboľček. „Originálna Mozartkugel“ je chránená značka. Ešte aj po 125 rokoch, kedy ju cukrár, pán Fürst vymyslel, ju v pôvodnej cukrárni vyrábajú ručne.

Dnes vedie cukráreň a výrobu, pán Martin Fürst s manželkou, je piatou generáciou rodiny Fürst. Mozartove pralinky si môžete okrem Fürstovej cukrárne, kúpiť ešte na ďalších štyroch miestach, len v centre Salzburgu. Pán Fürst našiel svoj odpočinok v rodinnej hrobke, na krásnom, starom cintoríne v meste Salzburg, kde su pochované aj iné osobnosti kultúrneho, hudobného a spoločenského života Salzburgu.

www.original-mozartkugel.com

Ochutnajte sladké pralinky a požičajte si bicykel. Salzburg má takmer 200 kilometrov trás, sieť cyklistických chodníkov. Mnohé z nich vedú po oboch brechoch rieky Salzach, krásne upravenými a čistými zelenými parkami či alejami mesta. Mesto má aj hotely pre cyklistov, v rôznych kategóriách. A novinkou je, že si v hoteloch bicykel môžete aj požičať. Tak ako sme to spravili aj my, a vydali sme sa smer Hellbrunn. Zámok vodných hier, známy Hellbrunn, je približne 8 kilometrov od mesta vzdialený. Na bicykli je to príjemná trasa pod alejou stromov, s prekrásnymi pohľadmi na pevnosť Hohensalzburg, na kopce Bavorska, či domáci kopec Untersberg.  

Zámok Hellbrunn. V jeho 400 ročnej histórii hrá voda hlavnú úlohu. Zabavíte sa tu a ponoríte do doby kniežacieho biskupa Markusa Sittikusa. Architektom bol pán Santino Solari, ktorému sa podarilo ozaj exkluzívne dielko. Arcibiskup dal postaviť totiž zámok Helbrunn, ako miesto zábavy a potešenia. A to sa nezmenilo ani po týchto mnohých rokoch. Mystické jaskyne, figúrky pohybujúce sa vďaka vodnému pohonu, či studničkám a vodometom, z ktorých v ten pravý moment vystrekne voda. V zámku Helbrunn pokojne môžete stráviť aj celý deň, má aj nádherný park, v ktorom si vychutnáte atmosféru celého okolia zámku.

 

Novinkou je  Hellbrunn audioguide aj pre deti, dokonca je už v českom jazyku! Ak máte chuť na ryby, dobrý obed si vychutnáte isto v tunajšej reštaurácii, Gasthaus zu Schloss Helbrunn. Má terasu priamo vo dvore zámku, čo je veľmi príjemné. Hostinec Gasthaus zu Schloss Helbrunn vedie rodina Gassner a je obľúbenou zastávkou po prehliadke Hellbrunnu. Ponuka chutne pripravených rýb z  vôd v okolí Salzburgu bude isto dobrou voľbou.                       

www.gasthaus-hellbrunn.at

A opäť hurá na bicykel späť, do mesta Salzburg. Štastnú cestu!

Pre cyklistov: Tu nájdete detailné informácie a popis 25 cyklistických trás pre milovníkov železných tátošov a rodiny. Publikácia City Bike Guide Salzburg.

www.bikeandthecity-salzburg.at

Budúci týždeň zasa o túrach s pôžitkami v meste Salzburg.

Autor: Beata Havranová

www.salzburg.info

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.