Krása jazera Bodensee a UNESCO

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Len to najhodnotnejšie, čo mohol človek a príroda po sebe zanechať, môže byť kultúrnym dedičstvom pod ochranou UNESCO - takými sú stavby na koloch  na jazere Bodensee. Prehistorické kolové stavby okolo Álp sú takým privilégiom. Preto ich zaradili do zoznamu kultúrneho dedičstva. Mnohé prehistorické náleziská sa nachádzajú totiž  v okruhu Bodenského jazera a v oblasti Oberschwaben. Kolové stavby sú s jazerom bezprostredne spojené. Málokto však vie, že pod ochranou UNESCO je spolu 111 nálezísk v alpskej oblasti a  z toho až 30 v regióne jazera Bodensee. Dedičstvo predkov je chránené hustým bahnom vo viacerých metroch, leží neviditeľne pod vodnou hladinou. A k tomuto skvostu turistické kancelária Bodensee pripravila špeciánu stránku. Ako nám povedal pán obchodný riaditeľ Jürgen Ammann: „ide o novú online prezentáciu, ktorá návštevníkov, turistov ale aj domácich, informuje o tejto archeologickej senzácii a je akýmsi návodom k tomu, ako sa  toto úžasné kultúrne dedičstvo okolo jazera Bodensee  môže oživiť a chrániť“.

Nová tematická web stránka, predstavuje celistvé náleziská a k nim patriace múzeá a ponúka nečakané poznatky o dne jazera. Ide o cezhraničné spracovanie tejto tematiky v spolupráci Bodensee Tourismus GmbH (IBT GmbH) a  projektovou  skupinou „Welterbe Pfahlbauten“ (svetové dedičstvo kolových stavieb).  Popri náleziskách v Nemecku, Rakúsku  a vo Švajčiarsku, prezentuje nová tematická stránka konkrétne múzeá a výstavy, ktoré si predsavzali zviditeľniť toto skryté, kultúrne dedičstvo. S množstvom originálnych nálezov, ako aj s 23  rekonštruovanými  domami a múzeom, patrí Phalbaumuseum v nemeckom Unteruhldingene k najznámejšiemu a najväčšiemu archeologickému múzeu vo voľnej prírode.   
                                                                                                                                                                                                  Pripravila GK, foto: Internationale Bodensee Tourismus GmbH, Achim Mende

www.pfahlbauten-bodensee.eu

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.