Krampusy, čerti & co

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Takúto spoločnosť pospolu nenájdete hocikde, snáď  len na jednom zaujímavom mieste. A síce v meste Mozarta, v Salzburgu. Pani Ursula Kloiber zbiera už štyridsať rokov rôzne vianočné dekorácie, miniatúry, ozdoby zo skla, z papiera, luskáčik z dreva, ozdoby zo slamy, z keramiky, ale aj z porcelánu. Čertov veľkých, malých, rakúskych krampusov z Álp, postavy i postavičky statické, ale aj také, ktoré môžete zatiahnutím povrázka dať do pohybu....ide o jedinečné múzeum Vianoc v Európe -  Weihnachtsmuseum v Salzburgu.

Vianočné ozdoby a hračky vyrábali  v malých manufaktúrach, či privátnych dielňach v Čiernom lese, v Thuringerskom lese, v Južnom Tirolsku v údolí Grödener Tal, či v bavorskom BrchteslagedenerLand – boli to chudobné regióny, kde si domáci radi výrobou hračiek a vianočných ozdôb privyrobili pár grošov. Výstava je pod Mottom medzi adventom a novým rokom v rokoch 1840-1940.

Nájdete ho na námestí Mozarta – Mozartplatz, priamo v srdci mesta. Múzeum Vianoc je otvorené počas celého roka vždy cez víkend a počas adventu a v decembri vždy do konca roka. Zbierka úžasných hračiek i ozdôb je z Rakúska, ale nájdete tu nádherné ozdoby na stromček i čertov z dielne českej  bižutérie v Jablonci.  Múzeum má jedenásť rôznych tematických vitrín, dá sa povedať s hlavnou výstavou, ktorú pani Kloiber mení pri rôznych príležitostiach.

Múzeum je bezbariérové, na poschodie sa dostanete výťahom.

Vstup pre dospelého je € 6,- a za dieťa zaplatíte € 3,- . So salzburgskou kartou je vstup voľný

Autor: Beata Havranová

www.salzburg.info

Foto: salzburg.info, www.kamkam.eu

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.