Hlavné mesto adventu

Z každého kúta hlavného mesta Soľnohradska na vás dýchne hrejivá atmosféra blížiacich sa Vianoc.

Vďaka soli dosiahol Salzburg, mesto na severnej strane Álp a na križovatke starých obchodných ciest, veľký hospodársky rozmach. Je mestom kultúry (4000 kultúrnych akcií ročne), nádhernej architektúry (20 barokových kostolov), musíte navštíviť skvostný Salzburský dóm, stredoveký hrad Hohensalzburg, za mestom sa dvíha mohutná a povesťami opradené hora Untersberg. A to je len krátky výpočet obrovských kvalít hlavného mesta Soľnohradska. Je to proste cestovateľský sen. Ale to nechajme teraz bokom. V týchto dňoch sa Salzburg premenil na nádherné adventné miesto, v ktorom človek pookreje a dostane do hlavy príjemnú atmosféru blížiacich sa sviatkov. Každá ulica, každý, výklad, či reštaurácia je bohato ozdobená na vianočnú tému, nikto a nikde naozaj nešetril. V každom dvore nájdete väčšie či menšie adventné trhy, inak vyzdobené, s rozdielnym sortimentom. Svoje vlastné trhy dokonca organizujú aj niektoré pivovary, ktorých funguje v meste a v okolí desať. Doslova každý deň si môžete vybrať kam ísť, na ktorý trh sa necháte pozvať...

Zo všetkých najviac prirodzene lákajú Salzburské adventné trhy (41. ročník) uprostred mesta, na Rezidenčnom námestí a pred Salzburským dómom. Množstvo stánkov s vianočnými tipmi na drobné darčeky, neuveriteľné dobroty a varené vínko vám navodia príjemnú náladu, ktorú dotvára aj kultúrny program. Novinkou je Vianočné múzeum (na Mozartovom námestí v centre mesta), ktoré svoju novú expozíciu predstavilo len pred niekoľkými dňami. Pozrieť si ju budete môcť počas celého roka. Atmosféru mesta si vychutnáte aj v starých kaviarničkách či cukrárňach, ochutnať môžete aj tradičné sladké Mozartove guľky, ktoré kúpite naozaj iba v Salzburgu. Tie pravé, stále ručne vyrábané, sú zabalené v strieborno – modrom staniole a predávajú sa iba na štyroch miestach v meste. Už po mnoho generácií ich vyrába rodina Fürst.

K tradičnému koloritu trhov, a nielen v Salzburgu, patrí aj pochod Krampusov, alpských čertov, alebo ak chcete strašidiel, s diabolskými maskami na hlavách, oblečených v ovčej koži. Mestom blúdia v predvečer príchodu Mikuláša, 5. decembra. Okolo pása majú kravské zvony či obrovské roľničky a zvonením odháňajú zlých ľudí. V rukách majú prúty, alebo čosi iné na šibanie a traduje sa, že keď vás Krampus aspoň raz šľahne, budete mať počas nasledujúceho roka šťastie. Tak vyskúšajte. Tento rok to už nestihnete, ale počas budúcoročného adventu určite.

NÁŠ TIP: Na záver máme pre vás ešte jeden tip. Do Salzburgu máte možnosť, samozrejme ísť autom, ale dá sa to aj inak. Z viedenskej stanice chodí od skorého rána do večera vlak, ktorým sa do Salzbugu dostanete veľmi pohodlne za dve a pol hodiny.

Prokop Slováček, foto: Prokop Slováček, www.salzburg.info

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.