"Tichá noc! Svätá noc!” oslavuje

Pieseň, ktorá svojou jemnou melódiou a utešujúcim textom čarovne pôsobí takmer po celé dve stáročia. Pieseň, ktorá sľubuje útechu a nádej. Prekročila hranice, prekonala krízy, a to bez ohľadu na pôvod, vek alebo vierovyznanie. Spája nás s časom, kedy vznikla.

Na Vianoce 2018 to bude presne 200 rokov, kedy po prvý raz zaznela v kaplnke sv. Mikuláša v Oberndorfe pri Salzburgu. Tamojší kňaz Joseph Mohr a učiteľ Franz Xaver Gruber pochádzajúci z Horného Rakúska ju práve tu, v tejto krásnej, malej kaplnke, uviedli do života.  Pôvodne to bola  báseň Josepha Mohra, ktorú na jeho požiadanie zhudobnil Franz Xaver Gruber. Pieseň mala veľký úspech a prostredníctvom speváckej rodiny z  doliny Zillertal sa o niekoľko rokov neskôr rozšírila nielen do celého Rakúska, ale aj  do celej Európy. Odvtedy sa „Tichá noc, Svätá noc“ spieva vo viac ako 300 jazykoch po celom svete.

Výročie tejto piesne si tento rok uctia nielen v Salzburgu, ale aj v Hornom Rakúsku a v Tirolsku. Záujemcov budú pozývať na cestu po stopách vzniku tejto očarujúcej piesne, a to v trinástich lokalitách.

Počnúc rokom 2017, ale predovšetkým v jubilejnom roku 2018, inštalujú výstavy, budú sa konať príležitostné podujatia tematicky zamerané na dobu vzniku tejto piesne. Organizovať sa budú turistické cesty do malebných miest spojených s tradíciou vianočných trhov a s históriou vianočnej piesne. Nebude chýbať ani receptár bohatých  miestnych špecialít, spojených s tradíciou Vianoc. 

Ďakujeme obom pánom, za nádhernú pieseň, ktorá aj pre nás jednoducho znamená Vianoce!! 

BH


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.