Do Salzburgu neláka len advent

Tradície sa v Soľnohradsku, konkrétne v Salzburgu a jeho okolí, píšu dlhé roky už veľkým písmenom. Či už ide o rezbárov, ktorí vyrábajú jasličky, či rôzne krásne dekoračné ozdoby na vianočné stromčeky, či tých, ktorí zasvätili svoj predvianočný voľný čas vyrezávaním všakovakých hláv z poddajného mäkkého dreva.

Tie každým rokom „zdobia“ hlavy mladých, starých i detí na tradičnom pochode Krampusov – akýchsi čertov, vždy v prvý decembrový týždeň. Tento rok sme dostali pozvanie do dielne jedného rezbára, hobby majstra, pána Martina Kohlstättera, do obce Grödig, pri Salzburgu, priamo pod horou Untersberg. Obec je známa aj tým, že tunajšia turistická organizácia angažovane, už viac ako 40 rokov!! pripravuje nádherný, tradičný adventný trh, ktorého výťažok zo zisku putuje na charitu. Tam detičky v špeciálnej pekárni, ktorú zriadili v jednom z drevených stánkov, pečú tradičné perníky, chlieb, či v tomto regióne dobre známy Strezelbrot – úžasný chlebíček plnený figami, hrozienkami, hruškami a všakovakým ovocím. Stojí 8 € a chutí famózne, je skvelý ku káve, čaju, či len tak samostatne.

Grödig je zaujímavý aj tým, že jeho pútnický, gotický kostol, je každým rokom vyzdobený drevenými jasličkami, všetky figúrky vytvorili tamojší rezbári. Ak sa vyberiete smerom na západ do Salzburgu a jeho okolia, nenechajte si ujsť  nedeľu, 6. december, kedy zažijete v Grödigu – St. Leonhard, ozajstný pochod „Krampusov“ v životnej veľkosti a bude ich tu verte, neúrekom. 

http://www.advent-groedig.com/de/adventmarktsanktleonhard/  

Samozrejme odporúčame aj návštevu adventných trhov, z ktorých ma každý iné čaro, atmosféru. Úplne iná je malebná kulisa predzvesti Vianoc v zámku Hellbrunn. Je netradičný svojou výzdobou, rôzne druhy stromov sú dekorované veľkými, či niekde a nadrozmernými červenými guľami, je ich trinásťtisíc!!! Typické ozdoby z dreva, papiera, filcu, korenia ci plechu, všakovaké starožitnosti, domáce marmelády, ryby, pečené gaštany, pečivo a samozrejme punč, ktorý rozvoniava široko ďaleko. Raritou je to, že zámok ma presne 24 okien, a tak sa jeho priečelie každoročne zmení na netradičný adventný kalendár.

http://www.hellbrunneradventzauber.at/

Novinka: múzeum Vianoc!! Pri Mozartovom námestí, priamo pri ľade pre deti sme objavili novinku. Múzeum Vianoc. Má jedinečnú zbierku vianočných ozdôb a výzdoby v celej Európe! 

http://www.salzburger-weihnachtsmuseum.at/ 

V centre mesta je aj tradičný Christkindlmarkt, v poradí už štyridsiatydruhý. Je otvorený denne, do 26.12.2015, vždy od 10:00 hodiny. A samozrejme, nechýbajú typické, tradčné "Advent singen", adventné spevy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou adventého času v meste Salzburg.

http://www.christkindlmarkt.co.at/

Beata Havranová, foto autorka

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.