Za bránami Salzburgu bude veselo

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Ak nemáte radi tlačenicu, a na vianočných trhoch chcete predovšetkým pookriať a oddýchnuť si z komerčnej hektiky, odporúčame vám zájsť na niektorý z alternatívnych vianočných trhov. Tri z nich sme v Salzburgu navštívili. Najprv v pivovare Stiegl, kde môžete najprv absolvovať prehliadku známeho pivovaru a ochutnať všetky druhy piva, ktoré v ňom varia, a potom si na nádvorí rozsiahleho komplexu urobiť drobné nákupy a ochutnať „teplé pivo“, ktoré je tunajšou špecialitou. Viac na: www.brauwelt.at

Najväčší adventný kalendár  

Druhou zastávkou bol zámok Hellbrunn, krásny renesančný letohrádok, kde nájdete okrem nádhernej atmosféry azda najväčší adventný kalendár v Európe. Každé okno zámku (na prednej časti fasády, okien má zámok 24) je jedným adventným okienkom, ktoré sa postupne až do Vianoc otvára. Celý komplex je vyzdobený nespočetným množstvom červených vianočných gúľ, jpresne vyše 10 000 a stali sa už dávno symbolom vianočne vyzdobeného Hellbrunu. V stánkoch vám ponúknu hlavne domáce výrobky z dreva, slamy, kovu, vlny... www.hellbrunneradventzauber.at. Tento rok brány vianočne vyzdobeného Hellbrunu otvoria v piatok, 23.novembra a otvorené bude do 24.decembra. Počas pracovných dní od 13:00 hodine do 20:00 hodine. soboty a nedele vždy od 10:00 do 20:00 hodiny. A na Štedrý večer od 10:00 do 14:00 tej hodiny.

Charitatívny trh, čo plní sny hendikepovaných  

V obci St. Leonhard pri Grödigu, tento rok opäť otvorili charitatívny trh, na ktorom všetci pracujú bez nároku na honorár a všetky zarobené peniaze putujú na fond pre hendikepované deti.

V charitatívnej tradícii pokračuje tunajšia turistická organizácia, ktorú vedie už dlhé roky generácia rodiny Reitinger. https://www.advent-groedig.com/de/bauernadventglanegg/

Sedliacky advent

Ďalšou špecialitou je trh v Glaneggu pri Grödigu. Je to tradičný sedliacky, či ak chcete poľnohospodársky trh v prekrásnej kulise súkromného historického panstva, kde predajcovia ponúkajú domáce výrobky, divinu z miestnych lesov, pálenky, džemy, likéry, sladké dobroty, všetko len a len produkty od farmárov z regiónu. Jedinečné produkty, výrobky, ryby, domáce lahôdky, paštéty, divina, krásna hudba dychových nástrojov, muzikanti v krojoch, či odetí v typických poľovníckych odevoch s klobúkmi zdobenými trofejami - to všetky robí tento trh jedinečným. Koná sa už dvadsaťpäť rokov, v majeri  zámku šľachitickej rodiny Mayr-Melnhof. Atmosféra sa nedá opísať, musíte ju zažiť. Viac na: https://bauernadvent-glanegg.jimdosite.com. Otvorené bude tento rok 02., 03., 09., 10., 16. & 17. decembra vždy medzi 14 a 18:00 tou hodinou.

A keď sa budete pohybovať v centre mesta na tzv. Christkinldmarkt-e isto si pozrite jedinečné múzeum Vianoc - Salzburger Weihnachtsmuseum, hneď vedľa klziska, či ak chcete sochy Mozarta na námestí Mozartplatz. Zbierka figúrok, hier, pohľadníc, adventných kalendárov, hračiek, všetko s tematikou Vianoc. Zberateľka, pani Ursula Kloiber, zozbierala tieto krásne poklady počas päťdesiatich rokov. Venuje sa téme času adventu a Vianoc v Rakúsku a v južnom Nemecku v rokoch  1840-1940.

Prokop Slováček, foto: autor a salzburg.info www.salzburg.info

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.