Tóny hudby z Lesnej opery

...aj po rokoch mi znejú v ušiach. A to vďaka známemu poľskému hudobnému festivalu svetového mena: Międzynarodowy Festiwal Interwizji SOPOT.

Ten má po mnohé roky svoje stále miesto v Lesnej opere, v tunajšom lese mesta Sopot. Práve sem, do zaujímavej atmosféry mesta Sopot aj do Lesnej opery, kde sa dodnes konajú koncerty, na miesto bohatej histórie a príjemnej  atmosféry, sme vďaka Poľskej turistickej organizácii v Prahe zavítali pred pár dňami aj my.

A na bicykloch, ktoré sú v Sopote veľmi obľúbeným prostriedkom sme sa ocitli priamo pred bránami amfiteátru postaveného v lese, pred bránami Lesnej opery. Bol to neopakovateľný pocit, vrátiť sa v mysli späť, do čias festivalu Sopot a spoznať známe, zelené mesto plné krásnych domov, na vlastné oči. Spomienky sa vynorili na rok 1979, kedy sme „rockovali“ či „repovali“ pri televíznych obrazovkách za tónov úžasnej popovej kapely Boney M. Hity ako Rasputin, Daddy Cool, či Ma Baker poznáme práve vďaka mestu Sopot.

VIAC FOTOGRAFIÍ Z NAŠEJ CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU TU: https://shorturl.at/6CToF

Bol kedysi rybárskym prístavom. Dodnes si zachoval čaro nielen rybárskymi bárkami, ktoré sú rozstrúsené po dlhej pláži pri mori, i rybármi, tí každé ráno vyplávajú na more chytať ryby aby ich potom ponúkali domácim a turistom perfektne vyúdené v maličkých obchodíkoch, alebo len tak priamo k odberu na pláži. Chutné rybky frytky tu ochutnáte na každom rohu.

Sopot má aj pramene slanej vody, solanky. Cisár Wilhelm II udelil mestu Sopot mestské práva, a vtedy sa začalo rozvíjať. Po mnohé roky lákalo bohatých. Sopot však preslávil aj lekár z francúzskeho mesta Colmar, doktor Jean Georg Haffner. Ten zo Sopot vybudoval kúpeľné mesto. Prišiel na to, že práve voda z Baltského mora a morský vzduch, dlhé prechádzky po pláži ale aj pohyb popri pláži s nohami ponorenými po kolená v morskej vode, je tým správnym ozdravovacím krokom pre každého, kto má len malé zdravotné ťažkosti. Bohatí sem chodili za dobrým vzduchom, zeleným parkom, dobrým jedlom a rybám, kasínom, či len aby ich videli práve tu, na poľskej rivére.

Dodnes tróni priamo na pláži obrovský hotel Grand Hotel Sopot. Bol nakrátko domovom mnohých známych osobností zo sveta politiky, hudby filmu, aj vďaka hudobnému festivalu. No Sopot má aj inú raritu, a síce najdlhšie drevené mólo v Európe. Meria 511,5 metrov, má sto rokov a priamo z neho sa dostanete do centra mesta.

Z neďalekého Gdanska do Sopot môžete prísť, či priplávať, tak ako sme mali možnosť priplávať my, spoločnosťou Premium Yachting. Moderným katamaránom, na palube so skúsenými námorníkmi a s pohárikom dobrého sektu sme priplávali do Sopot asi za dve hodiny. Je to ozajstný zážitok. Do Sopot však môžete prísť aj vlakom. Cesta trvá približne štrnásť minút. Je síce praktické a rýchle ísť vlakom, avšak nie také romantické, ako plaviť sa po Baltskom mori, v Gdanskom zálive katamaránom.

Gdansk, Gdyňa, Sopot poľské miesta tzv.Trojemsta. Už o pár dní predstavíme ďalšie krásne položené mesto. Obrovský prístav, mesto Gdansk. 

Beata Havranová

Viac na: www.pomorskie.travel, www.prot.gda.pl

Objednajte si katamarán: www.premiumyachting.pl

FOTO: kamkam.eu, Polish tourist organisation in Prague

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.