Svet modrých jazier

Kam za športom v leteKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Región na východ od Salzburgu – to nie sú typické vysokohorské terény, tunajšie vrchy sa pýšia nadmorskou výškou iba niečo nad 1000 metrov nad morom. Nádherne modré jazerá ako Wolfgangsee, Mondsee, Attersee alebo Fuschlsee medzi kopcami však poskytujú nádherný pohľad a fascinujúcu panorámu pri pohľade z okolitých vrcholov. Región je napriek nižšej nadmorskej výške rajom turistov so stovkami turistických chodníkov. Vinú sa okolo jazier, ale aj do okolitých vrchov, k salašom a horským riekam. Cyklisti si prídu na svoje na cyklocestách i lesných trasách. Nenadarmo sa tento región stal dejiskom jedných z najznámejších amatérskych cestných cyklistických pretekov – Eddy Mercky Classic vo Fuschl am See. Možno sa jej zúčastniť v troch výkonnostných kategóriách. Na preteky tradične zavíta aj legendárny trojnásobný majster sveta – Belgičan Eddy Merckx, ktorého považujú za najlepšieho cyklistu sveta všetkých čias.

Vďaka riekam, ktoré stekajú z Álp je okolie Salzburgu známe aj na Slovensku málo známym športom – canyoningom. Po horských riekach miestni obyvatelia kedysi splavovali drevo – dnes po nich spúšťajú turistov. Stačí na to neoprénový oblek, staré tenisky, prilba a ide sa.

Dole prúdom sa spúšťa ako sa dá – niekde sa prebrodí, inde prepláva, spustí sa po šmykľavej skale do jazierka a keď sa inak nedá, aj skočí z pár metrov vysokej skaly. Samozrejme, všetko za dôkladných bezpečnostných opatrení a pod dohľadom inštruktora. Po dvoch hodinách v chladnej vode o to lepšie padne horúca sprcha, suché oblečenie a niečo chutné z grilu v reštaurácii.

Oblasť poskytuje krásne prírodné scenérie, možnosť dobrodružstva, plavby loďou na jazerách, ale aj príjemné mestečká pri nich ako Mondsee alebo St. Wolfgang, či blízkosť Álp s ich niekoľkotisícovými končiarmi. V mestečkách okolo jazier sa každý víkend niečo deje, či už sú to dni tradičnej kuchyne, hasičské zábavy alebo športové podujatia či zrazy veteránov. A okolie Salzburgu je vhodné špeciálne pre rodiny s deťmi, starších ľudí a tých, ktorí nie sú zvyknutí na špičkové športové výkony. Ponúka veľa možností pre nenáročný pohyb aj mimo typickej turistickej sezóny. Na svoje si však prídu aj športovci, ktorí si to môžu nasmerovať do vrchov, či na horské salaše. Členitý terén okolo jazier s cestami plnými zákrut a vyhliadok však poteší aj bežného motoristu, či motocyklistu.

Zo západu Slovenska sa možno do Salzburgu dostať autom po západnej diaľnici A1, zhruba za tri hodiny, takže región je zaujímavý aj pre víkendový výlet. To je však skôr taká ochutnávka, kto chce tento pekný kút Rakúska spoznať poriadne, mal by si na to nájsť viac času. A samozrejme aj na prehliadku nádherného Mozartovho mesta Salzburgu s jeho monumentálnym hradom Hohensalzburg na kopci. Pohľad zhora na západ slnka nad Alpami patrí medzi nezabudnuteľné cestovateľské zážitky.

Peter Kremský

www.fuschlamsee.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.