Vitajte v Sankt. Johann - Alpendorf

Kam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam za zdravím, wellnessom

Je mnoho miest v Rakúsku, ktoré sú magnetom pre svoje čaro i ponuku aktivít v každom ročnom období. Jedným z nich je aj región Snow Space Salzburg v Soľnohradsku. Patria k nemu Flachau, Wagrain, ale aj v údolí ležiace mestečko St.Johann im Pongau a jeho časť Alpendorf. Má svoje jedinečné čaro a ponúka veľa možností pre rodinnú dovolenku.

Dóm, ktorý osídlili netopiere

Autom sem prídete pohodlne za necelú hodinu zo Salzburgu, smerom na Hallein, ďalej Bischofshofen a Zell am See po štátnej ceste B 311. Prvé, čo vás pri jazde zaujme, je po ľavej strane bokom od cesty veľká stavba, s ktorou v takomto regióne nerátate. Je to kostol Pongauer Dom v meste St. Johann im Pongau. Bol sídlom biskupov, ale aj pútnickým miestom. Vďaka jeho mohutnosti ho nazývajú aj dómom. Avšak nielen vďaka svojej impozantnej veľkosti a robustnosti je dobrým tipom pre návštevu. Pred niekoľkými rokmi totiž veľmi nákladne rekonštruovali jeho fasádu aj interiér.

Zaujímavosťou  je, že sa doň nasťahoval  vzácny druh v Rakúsku žijúceho domáceho netopiera s veľkými myšími ušami. Už od roku 1998  odborníci pravidelne sledujú netopiere a ich rodiny, ich mláďatá, spôsob a rytmus života. Do dnešného dňa biológovia pozorovali šesťsto až osemsto samičiek tohto druhu netopiera. V júni roku 2010  experti hovoria už o absolútnom rekorde žijúceho druhu netopiera v Salzburgu.

Mesto St. Johann im Pongau leží v širokom údolí vo výške 615 metrov nad morom. Toto malé mestečko, s centrálnou polohou v regióne aj s okolím, je optimálne pre dovolenkové aktivity v lete i v zime, najmä pre rodiny s deťmi. Stále viac obľúbenými sú na jar a v lete vandrovačky. Gondolou sa pohodlne vyveziete priamo do srdca okolitých kopcov. V pôvodných salzburských horských chatách ponúkajú pre tento región typické studené misy na dreve či cisársky trhanec, ten sa teší veľkej obľube u všetkých vekových kategórií. Keď navštívite región v lete i na jeseň, isto zažijete po túre nádherný západ slnka, neopakovateľnú atmosféru, ktorú takýto zážitok v salzburskej prírode ponúka.

Zážitky pre celé rodiny

Pre rodiny je doslova povinnosťou vyviezť sa lanovkou Alpendorf Gondelbahn na kopec Gernkogel, horu plnú duchov, do alpskej dedinky vo výške  1 700 metrov. V lete i na jeseň 9.júna do 7.októbra  je  otvorená  denne.  Elementy voda, oheň, vzduch a zem sú hlavnými aktérmi tejto, pre deti ideálnej dediny, jednoducho zážitok pre malých i veľkých. Maľovaní duchovia. Pokojne tu môžete prežiť celý deň. Máte možnosť zakúpiť si kombinovaný lístok „ Hora & roklina “ je v ňom zahrnutá jazda hore a dole  lanovkou a vstup do čarovného sveta Geisterberg, ale aj vstup do rokliny Liechtensteinklamm, jednej z najhlbších priepastí v Alpách, ktorá je schodná. Je jednou z hlavných atrakcií leta v Sankt Johann-Alpendorf, tak ako   aj Geisterberg.  Kartou výhod je SalzburgerLand Card na šesť alebo dvanásť dní. Vďaka nej má rodina fixnú cenu za 190 pamätihodností a cieľov výletov v celej spolkovej krajine Salzburg: napríklad aj návšteva impozantného a známeho vodopádu Krimmler Wasserfälle, ktorý je najpôsobivejším  prírodným úkazom a kde voda padá z výšky 380 metrov cez tri kaskády,  predstavenie operených lovcov na hrade Werfen,  vstupy k jazerám i na kúpaliská a do mnohých múzeí.

Môžete sa však vybrať hore aj pomaly a pohodlne po svojich aj s deťmi.  Prídete k stanici zážitkov,  napríklad k novému zámku strašidiel. Z najvyššieho bodu, kde je vyhliadková platforma, sa naskytne úžasný pohľad na okolité kopce a  pred vami sa rozprestrie panoráma chodníčkov s viac ako štyridsiatimi možnosťami zastaviť sa pri menších či väčších tematických staniciach, kde si deti vypočujú príbehy a rozprávky. A, samozrejme, nechýbajú hojdačky, kĺzačky, lavičky na oddych a krásny pohľad navôkol.

Hneď pri vstupe sa návštevníkom venujú dvaja sprievodcovia, duchovia Gspensti a Spuki. Tí prevedú návštevníkov štyrmi svetmi, tie sú pomenované podľa živlov: oheň, zem, voda a vzduch. Cestička Wichtelweg je plná postavičiek, obrazov starých duchov tunajších hôr. Pôsobivé pre celú rodinu. Sankt Johann im Pongau je navyše živým malým mestom, ideálnym na dovolenku a zmenu z veľkomesta. Príjemné hotely, hostince, reštaurácie s typickou ponukou tohto regiónu, ale aj možnosťou nakúpiť si. To všetko ponúka, pre každého podľa chuti.

BHPR

https://www.snow-space.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.