Krištáľový svet pána Daniela

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Šperky, bižutéria, ozdobné prvky na okuliaroch, na hodinkách, na kabelkách, lustre, slovom na množstve úžitkových predmetoch z krištáľu sa stali nepostrádateľnými vo svete súčasnej módy a dizajnu. A to vďaka rodine Swarovski, pochádzajúcej z Čiech, ktorá sa usadila v tirolskom Wattene. Tam vytvorila doslova impérium na spracovanie a výrobu produktov z precízne vybrúseného krištáľu. Niet sa čo čudovať, že že po tejto nádhere siahajú svetové značky ako Dior, Coco Chanel, Vuiton, Gaultier, ktorých modely bývajú posiate krištáľmi zo Swarovského dielní.

Svet krištáľových produktov sa pre verejnosť otvoril v roku 1995, kedy rodina Swarovski sprístupnila návštevníkom výrobné dielne a vybudovala priestory na prezentáciu svojho portfólia vo forme múzea. Dnes je jedným z najnavštevovanejších v celom Rakúsku. Jeho bránami už prešlo viac ako ako 14 miliónov návštevníkov. Krištáľový svet vo Watten sa stále rozširuje nielen plošne, ale aj obsahovo, a to vďaka renomovaným umelcom, dizajnérom, architektom, ktorí na ploche 7,5 hektára vytvorili zmes súčasného umenia a dávnych časov vo forme pútavých podujatí pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Tento krištáľový svet je obdivuhodný a nesporným zážitkom pre každého, kto do neho vstúpi. Jedným z nových svetov je festival zimy a svetla. Koná sa už tretí rok.

Kto bol Daniel Swarovski? Narodil sa v roku 1862 v Jiřetíne pod Bukovou, v obci v Severných Čechách, v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckom kraji. Vďaka brúsenému sklu sa stal známym po celom svete. Bol umeleckým sklárom, už ako chlapec pracoval v továrni svojich rodičov. Istý čas žil v Paríži a vo Viedni. Spoznal sa s pánom Františkom Křižíkom, priemyselníkom a vynálezcom technických prístrojov, vďaka nemu skonštruoval stroj na brúsenie šatónov. V roku 1892 si nechal patentovať strol. Bol to základ pre firmu Swarovski & Co. Založil ju spolu s pánom Armandom Kosmannom. Odišiel do Tirolska, do obce Wattens. Rieka Inn poskytovala optimálne podmienky pre brúsenie skla. V roku 1913 vyrobil v Tirolsku vlastné, brúsené sklo výbornej kvality, porovnateľnej z českým sklom. Po prvej svetovej vojne odišiel z vedenia firmy, zomrek vo veku 94 rokov v roku 1956.

Pripravila GK

www.swarovskigroup.com

www.kristallwelten.swarovski.com

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.