Dunajské luhy z iného pohľadu

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za dobrým vínom

Región Carnuntum-Marchfeld

Novinkou tejto sezóny sú zaujímavé trasy miestami v dolnorakúskom regióne Carnuntum-Marchfeld, východne od Viedne. Čiastočne neznáme chodníčky, zákutia, historické stavby či staré múry, skryté uličky a pekná príroda navôkol. Všetky tieto miesta dýchajú históriou!

Ak sa vyberiete ktorýmkoľvek smerom, prechádzky budú trvať takmer hodinu, a čo je zaujímavé, môžete pri tom použiť novinku – App „Ortsspaziergänge“ – prechádzky miestami, vypočujete si ich históriu, čo to o zaujímavostiach toho ktorého miesta či atrakcie. Tém a chodníčkov je šesť: Bad Deutsch-Altenburg, Petronell-Carnuntum, Bruck an der Leitha, Fischamend, Eckartsau alebo si zvolíte za cieľ výletu obec Marchegg. Spoznáte zaujímavý región, o ktorom ste možno doteraz vedeli len málo, možno vás novinky či informácie o ňom aj prekvapia. Oblasť Carnuntum- Marchfeld leží neďaleko Bratislavy, blízko slovensko-rakúskych hraníc. Okrem toho, že si cez aplikáciu vypočujete nové informácie, na každej trase sú inštalované ďalšie zaujímavosti o tom, čo ešte treba vidieť, historické fotografie, 360° pohľady, staré štíty a mnoho iného.

A na to, aby ste objavili región Carnuntum-Marchfeld, si jednoducho stiahnete aplikáciu do smart telefónu. Výhodou je, že nemusíte mať žiadne internetové spojenie, orientovať sa tu totiž budete veľmi jednoducho: pri prechádzke sa vám objaví vždy aktuálna pozícia v aplikácii vo virtuálnej mape. K dispozícii je App verzia v systéme Google Play-oder Apple-App-Store.

Prechádzka trasou Bad Deutsch-Altenburg hovorí o napínavej histórii kúpeľného mesta. Už starí Rimania poznali ozdravujúce účinky jódovo-sírnatého prameňa. Historické dedičstvo je úzko späté s obcou. Príbehy o Rimanoch sa dozviete aj o kúsok ďalej, priamo v obci Petronell-Carnuntum: kde kedysi, pred viac ako dvetisíc rokmi, bola pulzujúca rímska metropola. Je to miesto, ktoré drancovali Osmania či križiaci.

Krásne stredoveké a príjemné mesto Bruck an der Leitha: mesto zachránili pred druhým nájazdom Turkov, v obci Fischamend zasa vyjdú na povrch všetky tajomstvá,  napríklad to, že bola miestom tajomných templárskych rytierov a že sa tu nachádzala najväčšia základňa pre letecký výskum v rakúskej monarchii.

Krásnu prírodu lužných lesov spoznáte na mieste Eckartsau, práve tu nájdete informácie o tom, ako vznikali lužné lesy a čomu vďačíme za to, že tu vôbec posledné lužné lesy Európy zostali neporušené. Je to vďaka aktivistom, ktorí bojovali za to, aby tu nevznikla žiadna vodná elektráreň. Budete obdivovať nádherný park zámku Eckartsau. V obci Marchegg je raritou veľká kolónia bielych bocianov, najväčšia v strednej Európe. Zámok Marchegg bude v roku 2022  stredobodom pozornosti veľkej dolnorakúskej krajinskej výstavy.

Detaily a informácie k prechádzkam po regióne Carnuntum-Marchfeld nájdete na: www.ortsspaziergaenge.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.