Jedno miesto, tisíce príbehov

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínom

Už z diaľky vidieť jeho mohutnú stavbu na kopci, kde stojí. Impozantný, takmer 900 rokov starý kláštor - Stift Klosterneuburg.

Medzi nádhernými vinicami, týčiaci sa nad silným tokom rieky Dunaj, len niekoľko minút od Viedne. Je významným sídlom rádu Augustiniánov a mužského chóru, vznikala tu rakúska história. Kláštor má jedinečné umelecké skvosty a kultúrne hodnoty, tak ako aj najstaršiu vinicu Rakúska či ovocnú záhradu. 

Je to už viac ako 900 rokov, teda v roku 1114, sv. patrón Rakúska –markgróf Leopold III. Babenberský, položil základný kameň tohto unikátneho miesta. Objavte nepoznanú bohatú históriu. Či už prídete s rodinou, s priateľmi alebo aj samostatne. 

Stredoveký oltár – Verduner Altar (1181) znázorňuje históriu Biblie v doslova dych vyrážajúcich obrazoch. Sú v sieni pokladov a okrem nich je tu uložená svätá národná koruna, klobúk rakúskeho arcivojvodu, ten bol v poslednom „nasadení “ ešte v roku 1989. 

V najstaršej vinici Rakúska (tá jestvuje už od roku 1144), ukladajú mnísi kvalitné vína z tunajších vynikajúcich odrôd hrozna, ale aj skvelé jablkové šťavy z vlastnej záhrady, ktorá je mimochodom tiež najstaršou ovocnou záhradou v Rakúsku.

Prehliadky s vincúrmi, záhradníkmi, ochutnávka vín  či jablkových muštov, štiav... To je jeden z tipov na výlet do kláštora Stift Klosterneuburg. Uvidíte, neoľutujete, atmosféra, ktorá tu vládne, je neopakovateľná.

Návšteva kláštora sa začína v sále – Sala terrena. Ponuka niekoľkých tematických okruhov prehliadky kláštora či vinice, pivníc i ovocnej záhrady je bohatá. Isto si z nej, keď budeme môcť opäť cestovať, aspoň do okolitých krajín, vyberiete.

Jedno miesto, tisíce príbehov

Prehliadka kláštora: história a dejiny kláštora, kostola, oltár i krížová cesta

NOVINKA: prehliadka pre rodiny (trvá 90 min.), je dobré si ju predtým rezervovať, programy pre deti si môžete objednať už priamo na mieste.

Prehliadka pivnice s vinárom: história najstaršej vinice Rakúska, barokové pivnice a ochutnávka vín z najstaršieho vinárstva Rakúska. Barokové pivnice a ochutnávka vín.

Aktuálna výstava: „Čo nás bolí“ – rôzne aspekty tohto slovného spojenia, téma „bolesti“, ide v ruka v ruke s umeleckými dielami, starými, modernými i novými – výstava potrvá do 15. novembra 2021.

TIP: krátke video nájdete aj na web stránke kláštora, jeho históriu, ako aj rôzne iné témy.  

Stift Klosterneuburg, tours@stift-klosterneuburg.at, www.stift-klosterneuburg.at

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.