Viedenský Belvedere oslavuje

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Onedlho bude už 300 rokov od dokončenia stavby paláca Belvedere vo Viedni. Jedna z popredných kultúrnych inštitúcií vo Viedni finišuje s prípravami na jubilejný rok, 2023. Palác si nechal si ho vystavať princ Eugen Savojský.

Viedeň, rok 1723. Pred vtedajšími bránami mesta sa práve skončila niekoľkoročná stavba honosného horného paláca Belvedere, pre jedného z najvýznamnejších vojvodcov svojej doby, poľného maršála, princa Eugena Savojského. Ten stál v čele cisárskych armád v mnohých bitkách, vrátane vojen s Osmanskou ríšou. Svojmu majiteľovi slúžil veľkolepý palác Belvedere až do smrti, v roku 1736 ako reprezentatívne sídlo. Po niekoľkých desaťročiach, v roku 1781, sa stavba premenila na výstavnú galériu cisárskych umeleckých zbierok, a tým aj na jedno z prvých verejne prístupných múzeí na svete.

Dnes patrí galéria Belvedere  so  zbierkami v hornom i dolnom paláci a blízkom múzeu súčasného umenia Belvedere 21, medzi najznámejšie viedenské kultúrne adresy. Paláce i priľahlé záhrady tvoria jeden z najvýznamnejších súborov rakúskeho baroka. Celý komplex je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a patrí  medzi najnavštevovanejšie miesta krajiny. Nemenej podstatnú úlohu však hrajú aj zbierky. Belvedere okrem iného vlastní  najväčšiu zbierku obrazov Gustava Klimta (24 obrazov) na svete, rovnako aj prominentné diela viedenského obdobia Biedermeier, rakúskeho baroka, francúzskeho impresionizmu alebo predmetov z Viedne z prelomu 19. a 20. storočia.

Pripravované oslavy v rámci 300. výročia označuje svetoznáma inštitúcia ako Zlatú jar. Zlatom sa odvoláva na tradíciu, svätenú jar (ver sacrum) odkazuje na viedenskú secesiu okolo roku 1900, prerod a vznik moderny. Už v decembri tohto roka  v galériách v Oranžérii  bude výstava „Belvedere 300 rokov miestom umenia“. Od februára 2023 sa po koronavírusovej prestávke otvoria brány výstavy „Klimt. Inspired by Van Gogh, Rodin, Matisse …“. Tá sa sústredí na otázku, kto inšpiroval popredného predstaviteľa viedenskej secesie, Gustava Klimta. V nasledujúcom mesiaci, v marci 2023, zažiaria trvalé zbierky Belvederu v hornom paláci v novom svetle a novej podobe, ktorá sa  zameria na vzťah umelcov k svojej dobe a spôsobu, akým ich diela reflektujú dané epochy.

Okrem toho chystá galéria ďalšie významné akcie vrátane jarnej a letnej výstavy inštalácií alebo viacerých retrospektív, ktoré budú i v modernej galérii Belvedere. Jubilejný rok sa premietne aj do publikačnej činnosti. Inštitúcia pripraví prehľady svojej doterajšej činnosti aj uplynulých výstav, pričom prierez výstav za posledné storočie sa bude dať zhliadnuť  aj online.

Viac na  www.belvedere.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.