Historické mestá – kulisa moderného života

Počnúc stredovekými stavbami, gotikou z pálených tehál či barokovými skvostami končiac, v nemeckých historických mestách sa nachádza celý rad výrazných stavebných pamiatok. Vďaka historickým pamiatkam má každé z miest svojskú atmosféru, ktorá však zároveň vytvára aj kulisu pre moderný život súčasnosti.
Do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO je doteraz zapísaných celkom šesť historických miest. Medzi prvými to bolo v roku 1987 mesto Lübeck. Treba dodať, že to bolo po prvý raz, čo sa tejto pocty dostalo celému historickému mestu s centrom Hansenstadt. „Die Kônigin der Hanse“, ako sa Lübeck často nazýva, sa blýska nielen patricijskými domami, ale aj siedmimi vežami svojich kostolov a bránou Holstentor. Lübeck je tiež rodiskom Thomasa Manna, ktorý tu zanechal svetoznámy literárny pomník a práve Buddenbrookhausom mu mesto vzdalo hold a oživilo stredovekú kulisu prostredníctvom novodobej interpretácie.
Regensburg, mesto, na ktorom zanechali stopy dejiny počas jeho 2 tisíc rokov starej histórie. Často býva táto dunajská metropola nazývané tiež ako severné mesto Talianska, a to vďaka svojej atmosfére a veľkým počtom kultúrnych pamiatok, ktoré prežili svetovú vojnu. Dóm, radnica, nádvoria kaplniek stredovekých meštiackych domov, ale aj kniežací zámok Thurn a Taxis, či romantické sakrálne stavby, to všetko sa dá zvládnuť pešo.
Domy remeselníkov zasa zdobia kulisu mesta Quedlinburg. Kto sa zaujíma o tento druh architektúry, nájde tu nielen múzeum s mnohými osvetľujúcimi príkladmi, ale aj viac ako 1300 študijných objektov z ôsmeho storočia. Nad všetkým dominuje majstrovské dielo romantizmu: kostol St. Servatiusa , kde sú uložené aj pozostatky prvého nemeckého kráľa Henricha I. , ktorý sa zaslúžil, že sa toto mesto stalo centrom európskej politiky, vzdelania a kultúry.
Tisícročné biskupské a cisárske mesto Bamberg sa stalo za vlády Heinricha II. stredobodom svätej rímskej ríše. Popri stredovekých štruktúrach, ktoré sa zachovali dodnes, vyvinulo sa toto mesto ako skvost baroka. Dnes patrí Bamberg ku skupine historických miest s najväčším počtom nádherných stavebných pamiatok rôznych epoch. Mosty a fontány dávajú mestu jasavú atmosféru.
Od roku 2002 sa ku kultúrnemu dedičstvu hlásia aj ďalšie nemecké mestá: Stralsund a Wismar. Obe sú svedkami kvitnúceho obdobia obchodu v 14. storočí. Tým, že obe mestá majú zachovalé historické jadrá už od čias stredoveku a zostali takmer nezmenené, ich bohatstvo spočíva v mnohých gotických štítových domoch, v obchodníckych rezidenciách a v šiestich monumentálnych kostoloch z pálených tehál.
Celá táto skupina miest predstavuje pulzujúce metropoly, plné umenia, kultúry, zážitku a moderného štýlu života. A to platí pre všetky ročné obdobia, no predsa sú vo všetkých mestách podujatia s rôznymi termínmi, ktoré stojí za to odporúčať: Bamberg láka tohto roku svojou záhradníckou výstavou a tisícročným jubileom dómu. Marcipánové mesto Lübeck láka najmä v čase adventu, a to jedinečným trhom s umeleckými remeslami. Pri tradičnom Quedlinburgovom hudobnom lete, a to od Veľkej noci až do septembra, sa striedajú veľkí interpreti klasickej hudby v románskom kostol e (Stifskirche). Svetoznáma hudobná skupina Regensburger Domspatzen sa prezentuje každú nedeľu v Dóme sv. Petra. V lete ožijú kultúrou historické uličky Regensburgu, a to už od júna. Vo Wismare sa začína tradičná jazda plachetníc „Poeler Kogge“ počas prístavných slávností. V auguste sa o slovo hlási tradičná švédska slávnosť, ktorá pripomína časy, kedy mesto patrilo ku Švédsku. No a pravidelne každú prvú sobotu v septembri je zasa živá atmosféra v Stralsunde, kedy návštevníkov láka dlhá noc otvorených pamiatok.
Gabriela Kopicová
Na fotografii hore Wismar, v strede Regensburg, dolu Bamberg.
FOTO: www.unesco-welterbe.de