Hovoria mu Nice severu...

... široké bulváry, obrovské platany, veľa zelene, aleje, parky, impozantné budovy, vily z prelomu 19. a 20. storočia, všadeprítomný odkaz antiky a Rimanov, termálne a minerálne pramene, dochované dodnes.

To je najstaršie kúpeľné mesto Európy – mesto Wiesbaden. Hlavné mesto Hesenska, druhé najväčšie po Frankfurte nad Mohanom. Wiesbaden leží doslova v samom srdci regiónu viníc rieky Rýn – regiónu Rheingau. Dlhoročná tradícia kúpeľníctva je postavené na tunajších liečebných prameňoch, ktorých je neuveriteľných 26! Tie mesto Wiesbaden preslávili už v 19. storočí, kedy dostalo pomenovanie „svetové mesto kúpeľníctva“.

Mesto počas druhej svetovej vojny nebolo veľmi znehodnotené a preto si atmosféru a architektúru dávnych čias zachovalo dodnes. Domáci i hostia milujú posedenia v malých kaviarničkách, bistrách dobrých reštauráciách i nakupovanie napríklad na „Rue“ der Wilhelmstraße. V  známej zlatej uličke Goldgasse, v centre mesta, je bohatá gastronomická ponuka tapas barov, kaviarničiek a bistier, príjemné lokály s dobrým vínom, či originálnou talianskou pizzou. Svoje dielničky tu majú aj zlatníci, či umelci, ktorí turistom i domácim ponúkajú filigránske šperky. Tradície uchovávajú rodiny, ktoré k mestu neodmysliteľne patria. Napríklad cukrárska rodina Kunder, ktorá od roku 1898 vyrába špeciálne pralinky, čokoládu a iné vynikajúce sladkosti. 

Domáci i hostia milujú tunajšie kasíno - Wiesbadener Spielbank (na titulnej snímke), kde mimochodom v roku 1865 prehral v rulete všetky svoje peniaze spisovateľ Fjodor Michajlovič Dostojevskij. A aby svoj dlh mohol u  vydavateľa vyrovnať, pod veľkým tlakom, len za 24 dní, napísal priamo v meste nový román „Hráč“. Wiesbaden je obklopený impozantnými hradmi, zámkami, vinicami, vinárstvami s vynikajúcim rýnskym rizlingom. Z mesta môžete ísť na krásne výlety na všetky svetové strany, či si len vyšliapať na domáci kopec Neroberg. Alebo sa vyveziete naň špeciálnou súpravou, „vlakolanovkou“, ktorá  pracuje na princípe prelievania sa vody. Oba vláčiky sú na koľajniciach spojené lanom.  Každý z nich má zásobník na 7.000 litrov vody. Navzájom sa „ťahajú“ podľa toho, ktorý  vláčik smeruje nahor a ktorý dole. Keď je súprava v údolnej stanici, vypustí konduktor zo zásobníka vodu. A ešte jednu raritu má kopec Neroberg: krásny lesopark a prekrásne kúpalisko Opelbad. Odtiaľ je prenádherný výhľad na mesto a rieku Rýn. Kúpalisko je dielom architekta Franza Schustera, postavili ho v roku 1934 a  pán Wilhelm von Opel venoval obyvateľom mesta Wiesbaden. Okrem krásne upraveného areálu má kúpalisko vynikajúcu reštauráciu. A úžasné je, že aj po mnohých rokoch všetko perfektne funguje a atmosféra i pohľad na mesto a okolie je doslova dych vyrážajúci.

Ešte niečo, krásnou stavbou secesie je vo Wiesbadene  pivnica a produkcia známej spoločnosti Henkell & Co. Mesto v tomto roku i v roku 2020 žije v znamení wiesbadenskej secesie. Tento tak ako aj nasledujúci rok pripravila spoločnosť niekoľko prehliadok vínnych pivníc, prehliadka končí, ako inak, ochutnávkou lahodného sektu z produkcie spoločnosti Henkell Freixenet. História spoločnosti začala v roku 1832. Pán Adam Henkell – v Mainzi založil firmu Henkell Trocken, 1856, a tak aj základný kameň úspešnej firmy. Dnes je Henkell Freixenet zastúpený dcérskymi spoločnosťami v tridsiatich krajinách. Tak aj to je Wiesbaden.

Cestu do Hesenska a mesta Wiesbaden sme zrealizovali vďaka spoločnosti Deutsche Zentrale für Tourismus so sídlom vo Viedni a incoming workshopu GTM – Germany Travel Mart™ v meste Wiesbaden.

Beata Havranová

www.germany.travel

www.wiesbaden.de

Foto a info: www.henkell-freixenet.comwww.kunder-confiserie.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.