Augsburg, mesto velikánov
Leopold Mozart, Bertold Brecht, Rudolf Diesel, či rodina Fuggerovcov, všetci sa výrazne zapísali v jednom z najstarších miest Nemecka - v Augsburgu – do histórie. V meste, ktoré žije roky v neustálom tieni Mníchova, a predsa patrí k najnavštevovanejším v krajine.
Právom, veď história tu zanechala výrazné stopy, s ktorými je konfrontovaný každý, kto do tohto mesta vstúpi. Centrum Augsburgu patrí k najvýznamnejším renesančným komplexom. Dominantou je nesporne radnica, najväčšia svetská renesančná stavba na sever od Álp, postavená po vzore benátskych dóžovských palácov. Pohľad na ňu je očarujúci nielen zvonka, ale aj zvnútra. Najmä známa Zlatá sála so 14 metrov vysokým stropom a plochou 550 metrov štvorcových patrí k najväčším sieňam určeným pre slávnosti v Nemecku. Pompézne sú jej portály a nádherný je jej zlatý strop. Časť paláca je centrom miestnej samosprávy, ale múzeum zostalo prístupné verejnosti.
Prístupná je aj pri radnici stojaca veža Perlach (Perlach Tower), stačí vystúpiť po 258 schodoch aby ste si mohli vychutnať nádherný panoramatický pohľad na mesto, nad ktorým čnie množstvo kostolných veží. Pompézne pôsobí obdivuhodná stavba románsko-gotického Dómu s nádhernými freskami, bronzovými sochami a najstaršími figurálnymi freskami. Iný je zasa evanjelický kostol sv. Anny, kde sa nachádza kaplnka rodiny Fuggerovcov, prvá renesančná stavba vôbec, ako aj maľby Lucasa Cranacha a fresky zo 14. storočia. A pamätným sa stalo toto miesto aj ako kolíska reformácie. Dva razy tu pobudol Martin Luther.
A to sme ešte nespomenuli mnoho ďalších sakrálnych, ale aj industriálnych stavieb, či chýrne bábkové divadlo, známe ako Puppenkiste, zapísané v listine kultúrneho dedičstva UNESCO. Stačí si odskočiť na jeden deň z Mníchova a budete žasnúť nad leskom a slávou dejín, ktoré natrvalo poznačili Augsburg.
Gabriela Kopicová
Fotografie: www.augsburg.de