Telč – ako z renesančnej rozprávky

23 June 2014

Milí čitatelia portálu www.kamkam.eu! V spolupráci s Českou centrálou cestovného ruchu - CzechTourism vám každý mesiac exkluzívne predstavíme jedno mesto pod ochranou UNESCO nachádzajúce sa na území Českej republiky. Všetky informácie o Českej republike nájdete na: www.ceskozemepribehu.cz

Leží v juhozápadnom cípe Moravy, na polceste medzi Prahou a Viedňou. Ideálna poloha, ktorá robí z mesta Telč významné miesto Českomoravskej vysočiny. Ale nie je to len dobrá poloha. To podstatné, čo sa šíri do sveta je unikátne a mimoriadne verne zachované historické centrum, vďaka ktorému sa mesto v roku 1992 dostalo na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.    

Môže za to Zachariáš z Hradca

V histórii mesta, ktoré bolo založené už v roku 1099, zohral najdôležitejšiu úlohu Zachariáš z Hradca, ktorý tu panoval v druhej polovici 16. storočia. Osvietený a bohatý veľmož, ktorý sa navyše dobre oženil, bol iniciátorom mnohých zmien, ktoré sa v Telči udiali. Veľkoryso prestaval gotický hrad, pristaval renesančný zámok a potom svojich talianskych remeselníkov „požičal“ aj mešťanom! Tí pomohli prestavať ich gotické príbytky na úhľadné domy, každý so štítom a typickým podlubím (po slovensky tiež arkádami - pozn. autora).

Ako šiel čas, mestom sa „prehnalo“ mnoho dobyvateľov i panovníkov, Telč zažil rozkvet i pády. Ale vo vnútri mesta, medzi rybníkmi (Ulickým a Štepnickým) a bránami pôvabných domov, ostalo všetko tak ako za čias Zachariášovych. To je to, čo obdivujeme dodnes.

Mesto ako z rozprávky

Zachariáš z Hradca nechal pôvodný hrad prestavať na vskutku skvostné sídlo, ktorého krása sa odráža na hladine rybníka. S vybraným vkusom bolo ponechané niečo staré, pristavalo sa niečo nové. V súčasnosti sa v zámku snúbi renesancia s gotikou. Názvy ako Divadelná sála, Africká sála plná exotických exponátov a trofejí z Afriky, Mramorová rytierska sála, Zlatá, Modrá a Cisárska sála či Kaplnka všetkých svätých evokujú krásny historický zážitok. Múzeum s expozíciou telčskej histórie a Zámocká záhrada ponuku ešte zvýrazňujú.        

Telč nie je len zámok a krásne námestie, sú to aj vychádzky okolo troch rybníkov, i posvätné ticho v mnohých kostoloch. Vydať sa môžete aj na neďaleký hrad Roštejn, alebo vrchol Oslednice, kde sa nachádza rozhľadňa. A kto nerád chodí pešo, nech si vezme bicykel. Terén na drobné výlety do okolia je tu priam ideálny. Pamiatky, galérie, múzeá, výstavy, hudobné a filmové festivaly, tradície, zvyky, ľudová tvorivosť... Rozprávkové mesto, kde bolo nakrútených niekoľko desiatok filmov a rozprávok.

Taký je Telč, krásny, hodný vašej návštevy!

Viac informácií sa dozviete na: www.telc.eu, www.ceskozemepribehu.cz www.kudyznudy.cz

Autor fotografií: Ladislav Renner a Václav Jirásek v spolupráci s CzechTourism; archív MěÚ Telč

NÁŠ TIP

Ak zavítate do Telča, určite si ušetrite jeden deň na návštevu mesta Slavonice (ležia neďaleko Telča), na pomedzí Čiech, Moravy a Rakúska. Preslávili ich renesančné meštianske domy (podobné ako v Telči) s bohato zdobenými štítmi, ktoré lemujú dve námestia v centre mesta. Slavonice právom usilujú o zapísanie na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Viac informácií nájdete na: www.i.slavonice-mesto.cz

Foto: Libor Karásek

Prokop Slováček

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam na víkendKam na turistikuKam na dovolenku
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.