Kde sa píše móda s veľkým A
Móda, Rubens, diamanty a „hodená ruka“...
Ani som si nepomyslela, že raz budem mať tú možnosť vidieť krásne Antverpy, druhý najväčší prístav v Európe. Ležia na severe Belgicka, vo Flámsku, na pravom brehu rieky Šelda a sú najväčším belgickým mestom. Očarili ma.
A prečo hodená ruka? Na hlavnom námestí, ktorému dominuje radnica zo 16. storočia stojí aj obrovská bronzová socha hrdinu Silvia Braba. Ten údajne zvíťazil nad obrom Druonom Antigonom, ktorý vládol rieke Šelde a nútil lodníkov odovdzávať vysoké clo. Na protest mu hrdina Braba odsekol mečom ruku. Niektorí ľudia sú dodnes presvedčení, že to je dôvod, prečo sa mesto volá Antverpy – po holandsky Antwerpen –„handwerpen“, čo v preklade znamená „odhodiť „odtrhnúť ruku “..
Tradíciu obchodu s látkami stredovekého mesta, v dnes pulzujúcom modernom meste plnom zelene cíťiť na každom kroku. Aj dnes sú Antverpy dôležitým mestom textilného priemyslu, obchodu, nestratili na význame, ba naopak. Sú obrovským ateliérom módy 21. storočia. Snáď už Kráľovská akadémia výtvarných umení ( vznikla v roku 1663 ), akoby predurčila duch a náboj mesta. A možno i Peter Paul Rubens, jeden z najvýznamneších flámských maliarov, narodil sa síce v Nemecku, ale dlhé roky prežil a tie najkrajšie obrazy vytvoril práve v Antverpách. Jeho maľby Stavanie kríža a Snímanie z kríža vytvoril pre antverpskú katedrálu sv.Panny Márie. Visia tu dodnes i v antverpskej radnici. Meno „Antverp 6“ - zoskupenie belgických módnych návrhárov, tvoriacich a pracujúcich prevažne v Antverpách, zarezonovalo po prvý raz v roku 1986 na londýnskej prehliadke mladých dizajnérov. Ich modely, takmer ich revolucionárne prevedenie, materiály, vzbudili veľký ohlas a samozrejme záujem. A keďže takmer všetci, vtedy mladí, ambiciózni, módni tvorcovia mali pres vet ťažko vysloviteľné a dlhé mená, ( napríklad Walter Van Beirendonck, Dirk Van Saene, Marina Yee atď.) vzniklo krátke, výstižné, ľahko zapamätateľné meno „ Antverp 6“. Neskôr k skupine pribudol Martin Margiela – známy módny tvorca, ktorý je dnes pravou rukou Jeana – Paula Gaultiera, a tak sa pomenovanie módneho zoskupenia zmenilo na „Antverp 6+“.
Nemenej dôležitá zoologická záhrada, neďaleko úžasnej hlavnej stanice, jej stavbu v roku 2009 americký časopis Newseeek pridelil status najúžasnejšej železničnej stanice sveta, hovoria jej aj, že je železničnou katedrálou. A verte, je to ozaj zážitok kupovať si práve tu lístok na vlak, či odtiaľto cestovať do iných flámskych miest.
A ešte čosi. Antverpská burza diamantov. Sídlia tu štyri svetové burzy a 1500 spoločností, ktoré sa obchodom a brúsením diamantov venujú. Obchod začal prekvitať už v 15. storočí. Mesto je kozmopolitné, s úžasnou atmosférou a nábojom. Naplánujte si výlet, či dovolenku, do mesta UNESCO. Antverpy stoja za návštevu!
Fotografie: autorka, Beata Havranová