Welkom in Vlaanderen!!!

07 July 2014

Týmto pozdravom vás privítajú v nádhernom Flámsku!

Bruggská čipka, 4 "záznamy" v UNESCO hmotnom i nehmotnom dedičstve, sedem kilometrov kanálov sladkej vody, hoci ste pár kilometrov od mora, flámski primitívni maliari, múzeum diamantov, jediné múzeum hranoliek v Európe!!!, či Michelangelova madona s dieťaťom v gotickom kostole „Kostol of our Lady“, pôvodne ju vytvoril pre katedrálu v Siene, či bruggská karta, chutné pralinky rôznych druhov...To všetko ponúka nádherné stredoveké mesto Brügge, severne od Bruselu.

www.brugge.be

Ďalšou našou zastávkou vo Flámsku bolo univerzitné mesto Gent, len niekoľko kilometrov od Brügge a Antverp, či holandských hraníc. Jeho atmosféra nám učarovala nielen históriou, mnohými kultúrnymi pamiatkami, ale najmä tým, že sme spoznali Gent priamo z paluby lode a teda priamo z vody:-). Viac ako tisíc rokov stará architektúra nadobudne z lode inú dimenziu. Pohľady z inej perspektívy, nádherné renesančné domy, výzdoba balkónov, okien, terás, mladí ľudia, ktorí tu študujú, to všetko je typické pre život v Gente. A naše odporúčanie: keď zavítate do Gentu, hľadajte nápis "De bootjes van Gent", spoľahlivá adresa pre pekný výlet, rodinný podnik s množstvom pekných lodičiek a bohatej ponuky rôznych možností občerstvenia. Ďalšou zaujímavosťou pre tých, ktorí si želajú prehliadku Gentu na bicykli, je parkovanie v podzemnej garáži, tu je autám vstup prísne zakázaný, only for bicycle:-) a to zdarma.

www.debootjesvangent.be, www.gent.be

Antverpy, druhý najväčší prístav v Európe, ležia vo flámskej časti Belgicka a sú známe burzou diamantov, majú Kráľovskú Akadémiu výtvarných umení, Petra Paula Rubensa, presláveného flámskeho maliara, ktorý tu dlhé roky tvoril a žil, Antverpy vlastnia takmer 50 jeho úžasných obrazov. Peter Paul Rubens bol už známym umelcom počas svojho života, nie ako mnohí majstri až po smrti. Tomu mohol ďakovať práve mestu Antverpy. Jeho diela môžeme obdivovať nielen v dome, v ktorom žil ale aj v gotickom kostole svätého Jakuba. Antverpčania sú na jeho tvorbu veľmi hrdí. A samozrejme, diamanty, tie tu majú 4 burzy, z toho je na svete 21. Obchodovanie s diamantami je viac či menej doménou židovských obchodníkov avšak stále viac sa vďaka náleziskám diamantov dostáva do popredia aj India. Nesmieme zabudnúť spomenúť železničnú stanicu, je štvrtou najkrajšiou na svete. Festival módy pod názvom "Antverp 6". Mesto má veľa parkov a zelene, i napriek veľkému množstvu turistov sa v ňom cítite príjemne. Samozrejme nechýbajú ani všade prítomné bicykle a čokoláda v rôznej forme ako napríklad na našom obrázku:-). Belgičania sú vynaliezaví, pri rôznych príležitostiach aktuálne vyrobia čokoládové postavy, figurky, zvieratká či velkého Krista z Homole cukru v Rio de Janeiro.

Tipy na výlety v meste Antverpy  nájdete na: www.visitantwerpen.be

Brusel - mesto Európskeho parlamentu, Európskej únie a sídlo NATO. Avšak nielen to, toto kozmopolitné mesto je tiež plné zelene, krásnych renesančných budov, každý druhý rok sa pred jeho radnicou doslova rozkvitne koberec plný kvetov. Kvetinový koberec "nasadia" v auguste na počesť príchodu tureckých imigrantov a bude aj plný tulipánov ( tie pochádzajú z Turecka a nie z Holandska ako si mnohí myslia), ale aj azaliek, tie zasa pochádzajú z flámskeho Gentu a takmer 600 000 belgických begónií. Plocha kvetinového koberca, ktorý sa bude vinúť námestím pred radnicou, bude 1800 metrov. Ešte viac o kvetoch v Bruseli sa dočítate na:

http://www.kamkam.eu/aktivita/101/kralovske-skleniky-v-bruseli

Samozrejme, že by sme mohli ešte spomenúť známe Waterloo,  leží len niekoľko kilometrov od Bruselu, práve tu v roku 1815 utrpeli vojská Napoleona Bonaparteho definitívnu porážku. Jeho porážkou skončila stodňová vláda Napoleona ako cisára. A Flámsko je krajinou čipky, piva, čokolády, diamantov a kultúrnych skvostov zapísaných do zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

        Beata Havranová

Viac na www.visitflanders.com

Súvisiace aktivity

Kam za športom v leteKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam na turistikuKam za dobrým vínom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.