Naše bábky doputovali do UNESCO

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznaním

Spoločná česko-slovenská nominácia „Bábkarstvo na Slovensku a v Česku“ bola zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO na 11. zasadaní Medzivládneho výboru na zachovanie nehmotného kultúrneho dedičstva v Addis Abebe (Etiópia).

Výbor UNESCO tento rok posudzoval  37 žiadostí o zapísanie do Reprezentatívneho zoznamu a 6 do Zoznamu nemateriálneho kultúrneho dedičstva v ohrození. Spoločenstvo bábkarov v obidvoch krajinách môže oslavovať toto potvrdenie ich umu na medzinárodnej úrovni.

Čo predchádzalo zápisu?

Podnet na prvý krok k nominácii na prestížny zoznam UNESCO priniesli zástupcovia Združenia na podporu tradícií východočeského bábkarstva spolu s predstaviteľmi Královohradeckého a Pardubického kraja, keď vo februári 2012 nominovali na „národný zoznam ČR“ fenomén východočeské bábkarstvo. Tento počin následne inicioval zápis bábkarstva na národnej úrovni na slovenský (2013) i český (2014) zoznam nemateriálneho kultúrneho dedičstva.

Spoločná nominácia, ktorú pripravilo Národné informačné a poradenské stredisko pre kultúru (NIPOS) a Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) v spolupráci s bábkarskymi súbormi, spolkami, odborovými organizáciami, dotknutými mestami a krajmi, bola  odoslaná do sídla UNESCO v Paríži na jar  roku 2015.

„Po šiestich rokoch usilovnej práce cítime obrovskú úľavu. Pre tento sen sa podarilo nadchnúť mnoho skvelých ľudí - bábkarov amatérov i profesionálov, odborníkov najmä z radov historikov divadla, zástupcov krajov a odborných kultúrnych inštitúcií z oboch republík. Myslím si, že nám z komediantského neba držal palce „guru“ východočeských bábkarov Jan Dvořák (bývalý riaditeľ Divadla Drak). Napokon i na jeho poctu sme pôvodne iniciovali túto trúfalú myšlienku,“ uviedla konateľka Spolku na podporu tradícií českého bábkarstva Lenka Jaklová.

Bábkarstvo na Slovensku a v Česku od tejto chvíle figuruje v skvelej spoločnosti − hneď vedľa tradičného japonského bábkového divadla, sicílskych marionet či indonézskych tieňových bábok (javajok).

Čo už v zozname máme

Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO sa zapisujú tradície, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva a ktorým hrozí úpadok či zánik.

Kandidujúce štáty sa musia zaviazať, že ich budú zhodnocovať a podporovať ich prenášanie z generácie na generáciu. Na Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO sú už za Slovenska zapísané: Radvanský jarmok; Aušusnícke služby špaňodolinských baníkov; Tradičné ručné zvonenie na zvony a tradícia zvonárov na Slovensku; Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba; Terchovská muzika; Čičmianske ornamenty; Banskoštiavnický Salamander; Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku.

BH, slo

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.