DomQuartier - lesk baroka

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

DomQuartier – znovu objavený lesk baroka

Mesto Salzburg  ponúka turistom novú atrakciu, otvorili ju len nedávno. DomQuartier Salzburg. Takmer po dvesto rokoch sprístupnili rezidenciu kniežacieho arcibiskupa, najväčšiu barokovú pamiatku mesta, jeho vtedajšiu rezidenciu a zákulisie dómu – katedrály svätého Ruperta a Virgila. Postavil ho Santino Solari. Dóm, rezidencia, obytné a priľahlé budovy, sú barokovým skvostom nevšednej krásy, nielen z pohľadu architektúry, ale ale aj pohľadom zvnútra..... Stropy vyzdobené freskami, kazetovými stropmi, hodnotný nábytok i zbierky svetových majstrov. To všetko dotvára obraz cirkevného sveta. Prehliadka Dómu a rezidencie arcibiskupa je výnimočná aj v tom, že sa vám otvárajú také pohľady, ktoré  „zo zeme“ nie je možné vidieť. Chór kostola pri jeho prehliadke uvidíte zblízka, štuky, maľby, dekorácie, osvetlenie, všetkého sa len dotknúť...

Očarení Rímom dali pred viac ako štyristo rokmi  vybudovať  šľachtici i biskupi rezidenciu s dómom. Mesto bolo po stáročia centrum obchodu so soľou, surovinami, zlatom, drevom ale aj zázemím pre svetských hodnostárov. Vďaka tomu, že povolali renomovaných majstrov, najmä talianskych, postavili hodnoty nebývalých rozmerov. Prvým arcibiskupom bol Guidobald Graf von Thun, ten dal postaviť  rezidenciu, námestie pred dómom i galériu obrazov – dnes je to galéria opátstva sv. Petra. Ďalšími dôležitými osobnosťami boli knieža – arcibiskup Marcus Sitticus von Hohenems či jeho pokračovateľ Paris Lodron.

Prehliadka budovy DomQuartier  je počas leta v júli a v auguste denne od 17-tej hodiny.  V tomto roku si vstupenku môžete kúpiť zľavnenú za  20,– €.
 Pre takmer 2500 schodov ( 1300 metrov) v celej budove DomQuartiera si spravte čas jeden a pol až dve hodiny. Zdarma audioguide vás prevedie jednu a pol hodinu Dómom a rezidenciou. Pri návšteve Dom Quartiera sa vám otvorí 134 dverí k dvetisícom exponátov z 1300 ročnej kultúrnej, umeleckej histórie presne na ploche 15 000 štvorcových metrov.  Prehliadky DomQuertier sú určené aj ďeťom. Vstúpiť môžete aj s platnou Salzburger Card ( Salzburgská karta - SC). Cena pre dospelého bez SC je 12 alebo 10,- €, za dieťa do 6 rokov nemusíte platiť, podľa sezóny, rodina 22,- €. DomQuartier je svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO.

www.domquartier.at, www.salzburg.info

Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.