Flámsko - 100 rokov na bycikli

Kam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistiku

Začiatky boli skromné. Keď 20. mája 1963 zorganizoval športový novinár Karelvan Wijnendaele úplne prvé preteky okolo Flámska, ani netušil, akú tradíciu sa mu podarilo založiť. Na začiatku sa prihlásilo iba 37 odvážnych cyklistov, do cieľa prišiel ako prvý Paul Deman, ktorý o rok na to zvíťazil aj na Tour de France.

Postupom času sa preteky Ronde van Vlaanderen (Okolo Flámska) zaradili medzi najpopulárnejšie cyklistické preteky na svete. Nekonali sa iba v období medzi rokmi 1915 a 1918 pre vojnovú situáciu.  

A história sa opakuje aj tento rok. Presne 3. apríla 2016 o desiatej hodine  padne v Brüggách na historickom Marktplatzi už tradične výstrel, ktorý odštartuje jubilejné sté preteky okolo Flámska. Prvé kilometre sú mierne, ale kvôli severnému vetru ich neslobodno podceňovať. Potom nasleduje kopcovitý terén flámskych Arden, kde budú podmienky ešte ťažšie vďaka silnejšiemu vetru. 

Domáci pretekári majú výhodu v tom, že trať dobre poznajú a s jej záľudnosŤami sa dokážu dobre vyrovnať. Svoju úlohu zohráva aj slalomová trať cez úzke uličky s vysokým stúpaním, neraz po šmykľavých mačacích hlavách, ktoré spôsobujú aj tým najlepším cyklistom problémy. Treba ešte spomenúť, že pri žiadnych iných pretekoch nie je taká spontánna a prajná atmosféra ako pri flámskom okruhu. 

Na otázku, čo je typické pre Flámsko určite v odpovediach popri jeho bohatej histórii a kultúrnom bohatstve zarezonujú aj cyklistické preteky Okolo Flámska, ktoré sú najmä pre domácich pretekárov mimoriadne dôležité. Veď patria medzi najdôležitejšie jednodňové klasiky v cyklistickom kalendári, debatuje sa o nich dlho pred a dlho aj po dojazde do cieľa. A nielen v odborných kruhoch. Sú vďačnou témou na pokec aj medzi obyčajnými fanúšikmi športu. Tomu zodpovedajú aj rekordy v sledovanosti televízií, ktoré ponúkajú priamy prenos. 

GK

www.rvv.be, Foto: www.rondevanvlaanderen.be

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.