Flámske uličky, čo patria do histórie

10 December 2013

Miniatúrne mestečká s malebnými domčekmi vydávajú svedectvo o živote žien, ktoré nepatrili k väčšine.

Na prelome roku nás čaká zopár voľných dní a tie by ste mohli využiť napríklad na spoznávanie  kultúrnych pamiatok. Najmä tých, ktoré patria ku skvostom svetového dedičstva. Napríklad unikátne uličky s malebnými domčekmi vo Flámsku, známe pod názvom Beginenhöfe. Doba ich rozkvetu sa datuje už od stredoveku. Hlboko veriace laické sestry, najmä  dobre situované, vytvorili  samostatné spoločenstvo v tesnej blízkosti kostolov, bez súhlasu pápeža. A tak na mnohých miestach vyrástli miniatúrne mestečká s domčekmi, ktoré vydávajú svedectvo o živote žien, ktoré tu našli útočisko. Venovali sa meditáciám, charite a domácim prácam, stali sa z nich aj zručné čipkárky. Stačí si zájsť napríklad do Leuvenu,  Dendermondu, Gentu, Sint-Amanasbergu, navštíviť Brüggy či Kortrijk a vychutnať si architektonickú jednotu stredovekých domčekov, ktoré návštevníkom hodnoverne priblížia život žien v tejto komunite.

www.flandern.at

GK, FOTO - http://www.flickr.com/photos/visitflanders/sets

 

 

Súvisiace aktivity

Kam na dovolenkuKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za športom v leteKam ísť načerpať silyKam za dobrým vínom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.