Vianočné Flámsko

Kam za oddychomKam za dobrým tipomKam na víkend

FOTOGALÉRIA NA FACEBOOKU TU

Na mnohých miestach Flámska sa dajú ochutnať lahodné špeciality alebo sa v stánkoch s umeleckými remeselnými výrobkami dajú kúpiť posledné vianočné darčeky. Užite si romantickú jazdu na ruskom kole (napr. v Bruseli alebo Antverpách) alebo tam v pohode dokorčuľujte (napr. v Gente, Bruggách alebo Oostende). To všetko pred jedinečnou kulisou – či už v Leuvene pred univerzitnou knižnicou, v Mechelene, alebo v Antverpách, medzi inými na trhu Grote Markt. V Gente sa vianočné oslavy konajú v historickej scenérii trhu Korenmark, Sint-Baafsplein ako aj Groentenmarkt. Súčasťou slávnostnej nálady je aj vysvietený hrad Grafenburg.

Zimná krajina

Siedmy ročník zimnej krajiny Hasselt (15.11.-4.1.2015) trvá tohto roku sedem týždňov. Kolonel Dusartplein sa premení na veľkú zimnú krajinu so zastrešeným klziskom s plochou 1.000 m², vianočným trhom s viac ako 80 účastníkmi z 11 krajín. K čarokrásnemu zimnému sneniu zvádza útulný dom deda Mráza. Návrh domu bol inšpirovaný fínskymi domami v Laponsku, so zaoblenými trámami a s vežou so špicatou strechou. V dome sú amatérski herci, ktorí predstavujú deda Mráza a jeho pomocníkov - škriatkov. Návštevy, ktoré chcú vidieť ako žijú a pracujú, prijímajú denne od 12.00 do 20.00, vstup je zadarmo. Vo Flandrách sa vianočný čas končí 6. januára a dovtedy sú otvorené vianočné trhy v Antverpách, Bruseli a Hasselte. V Gente do 4.1.2015.

Festival ľadu, snehu a umenia

Festival ľadových sôch v Bruggách (do 5.1.2015) zaujme návštevníkov tohto   roku až 8 m vysokými postavami na tému „Mágia z ľadu a snehu“. Prechádzka medzi fantastickými figúrami z Pána Prsteňov a Harryho Pottera je naozaj fascinujúca. Medzinárodný tím 40 sochárov pracoval na tomto projekte 5 týždňov. Súčasťou výstavy je aj audiovizuálna dokumentácia o výstavbe.

Po veľkom úspechu v Paríži príde „Ice Magic“ prvýkrát do Bruselu. „Ice Magic“ je výstava 6 metrov vysokých, zázračným svetom komiksov inšpirovaných sôch z ľadu. Sochy sú vystavené v pavilóne s plochou 1.000 m², ekologicky klimatizovanom na –6 °C. Na tomto festivale ľadového umenia sa podieľa 23 umelcov z celého sveta.

Spracoval SLO, foto: http://presseflandern.com/www.flickr.comphotosvisitflanders 


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.