Odkaz surrealistu

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipomKam na víkend

Po stopách majstra pána René Magritte

Flámske mesto Brusel, to nie je len centrum a sídlo Európskej únie, ale aj mesto, ktoré návštevníkovi ponúka mnoho možností kultúrneho vyžitia sa, príjemné parky, kaviarničky plné neopakovateľnej atmosféry, dobré jedlo, najmä ryby a samozrejme nespočetné množstvo variácií piva a obľúbených hranolčekov. Tie onedlho, ako nám priatelia povedali, „poputujú“ pod zoznam UNESCO!!

Nás zaujímal Brusel v týchto dňoch najmä preto, že práve teraz kultúrna verejnosť opäť upriamila pozornosť, na významného bruselského rodáka. Pripomína si 50. výročie smrti významnej osoby umeleckého života, majstra myšlienok, ako ho mnohí opisujú, či nazývajú, surrealistického maliara, René Magritta. Narodil sa v roku 1898, neďaleko Brusselu, v Lessines, v rodine obchodného cestujúceho a klobučníčky, ako najstarší syn, pod menom René François Ghislain Magritte. Keď bol Magritte mladý, rodina dosť cestovala. Tento fakt možno ovplyvnil čiastočne aj jeho tvorbu. Miloval more, vlny na ňom, pláže, roky chodieval do luxusného letoviska Knokke. Tvorba je popretkávaná mrakmi, belasým nebom, bielymi holubicami, obľúbenými boli aj čierne klobúky s oblou strieškou, „tvrďáčiky“, zelené jablká, zahalené tváre, či fajky. René Magritte patrí medzi figurálnych surrealistov, snažil sa o zobrazenie rôznych predmetov bežného života, v ktorom aj on sám žil.

Žil na okraji Brusselu, vo štvrti Jette, na ulici 135 rue Esseghem. V jeho dome je dnes múzeum, so všetkými artefaktami, čo umelca doma obklopovali. Dokonca sa zachoval aj jeho nábytok, ktorý si sám navrhol. S manželkou Georgette nemali deti, milovali psy, biele špice, ktoré boli pre nich ozajstnými priateľmi. Manželia tu žili takmer dvadsaťštyri rokov, zaujímavosťou je, že mnohí susedia nevedeli, že vedľa nich žije významný majster imaginácie.

Dnes je v jeho dome, kde na prízemí René Magritte žil, René Magritte Museum. Je otvorené od stredy do nedeľe, od 10- do 18-tej hodiny. Domom vás prevedú fundované a šarmantné sprievodkyne, ktorých rozprávanie o majstrovi doslova nadchne aj tých, ktorí k výtvanému umeniu nemajú veľmi blízko. Vstup je za 8,-€.
Ak sa rozhodnete navštíviť aj ďalšu atrakciu mesta a pôjdete z Rue Esseghem, do Atómia, kde je Atomium Magritte exhibition a preukážete sa lístkom z René Magritte Museum, dostanete vstupenku o dve eurá lacnejšiu. Atomium oslavuje tiež tohto surrealistického umelca, umiestnené sú v ňom niektoré artefakty z jeho tvorby a obrazy.

Výstava na počesť René Magritta je aj v neoklasicistickom paláci na námestí Place Royale, otvorili ju v roku 2009. Pokračovanie o Flámsku o týždeň.

 https://visit.brussels/en

https://www.the500hiddensecrets.com/brussels/rene-magritte

www.visitflanders.com

Autorka Beata Havranová, foto na slideri: http://www.ibtimes.com, ostatné foto: Royal Musem of fine arts,

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.