Kde sa narodila kukučka
Je všade, v domoch, múzeách ale aj v lese...
Už mnoho rokov som túžila vybrať sa do rodiska kukučkových hodín. Milujem zvuk tohto drobného vtáčaťa, často chodím do lesa, a keď sedíme na posede, je v noci našim verným spoločníkom, samozrejme, v jej životnej veľkosti. Tú menšiu, ktorú jej prepožičali šikovné ruky zručných nemeckých remeselníkov som sa rozhodla konečne spoznať a vidieť z blízka. A tak sme si naplánovali cestu priamo do rodiska hodiniek, i tých kukučkových, teda do Čierneho lesa,do Schwarzvaldu. Trasu sme si naplánovali tak, aby sme videli čo najviac z manufaktúr a zaujímavosti spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko (Baden- Würtenberg ), kde sa mohutný Čierny les na juhozápade Nemecka, so svojimi takmer 200 kilometrami rozprestiera. A pre tých, ktorí možno aj zabudli, je práve Čierny les „rodiskom“ rieky Dunaj, vyviera práve tu.
Manufaktúra Rombach & Haas v Schonachu
Ingolf Haas (majiteľ spoločnosti) a jeho žena Conny Haas vyrábajú tradičné kukučkové hodiny, ale spoločne im dávajú aj nový dizajn, aby boli vhodné aj do moderných domácností a pre nové generácie. Ich spoločnosť sídli v centre Schonachu, v dome, ktorý bol kedysi aj miestom miestneho obchodu s potravinami. Spoločnosť zamestnáva 8 ľudí a vyrobí ročne 6000 kukučkových hodín.
Ingolf Haas: „Naša spoločnosť má 121 ročnú tradíciu, osobne patrím k 4-tej generácii výrobcov hodín. Montujeme všetky možné farby a veľkosti, všetko sa robí ručne, zákazníci majú rôznorodé požiadavky, v tomto sú naozaj vynaliezaví. Pre jeden hotel vo Freiburgu sme robili obrovské kukučkové hodiny do hotelovej haly, ktoré sú kompletne vykladané Swarovského krištálmi. Ak by ich chcel niekto kúpiť, musel by si prichystať okolo 15 000 eur. Nie sme jediná spoločnosť, ktorá sa venuje výrobe hodín, v okolí Schonachu je ich desať. Ale len u nás, vyrábame naozaj originálne kukučkové hodiny, ktoré sú jedným z najznámejších symbolov Nemecka.
POZRITE SI FOTOGALÉRIU NA FACEBOOKU
kamkam: Prečo sa práve v Schonachu udomácnila táto tradícia? Žilo sa tu veľmi ťažko, v zime mali ľudia potrebu využiť dlhé večery a trošku si aj privyrobiť. A tak začali stavať veľmi jednoduché hodiny... Kukučkové sa vraj stali vďaka nápadu Franza Antona Ketterera z roku 1738, hodinára, ktorý si chcel vyrobiť niečo ako budík, ktorý by ho ráno zobudil kikiríkaním kohúta. Tak zašiel do kostola, obzrel si organ a využil princíp na základe ktorého vydával zvuk. Organové píšťaly niekoľkonásobne zmenšil, ale zvuk, ktorý napokon dostal nebolo „kikirikí“, ale „kukuk“. Ako hlas kukučky, a pri kukučke aj ostalo.
Pôvodné hodiny, ktoré sa tu vo Schwarzwalde, teda v Čiernom lese vyrábali, boli však bez kukučky. Boli ručne maľované a mali akúsi „barokovú striešku. Neskôr pribudla kukučka. Tvar kukučkovým hodinám, akéhosi domu so strieškou, dal až v 18. storočí architekt, ktorý navrhoval, staval železničné stanice, teda domy železničných staníc. A tak sa ruka v ruke začala odvíjať história domčeka s kukučkou vo vnútri – kukučkové hodiny, dodnes symbol Čierneho lesa a samozrejme aj ako nemeckého vývozného artikla do celého sveta.
Schwarzwald je známy však aj ďalšími výrobkami a produktami z Čierneho lesa, nájdete tu fúkané sklo, originálne vianočné ozdoby, porcelán či plyšového medvedíka. Mestá ako Furtwanger, Schonach, Wolfach, Stiltach, či Hornberg, sú známymi pojmami v histórii Schwarzwaldu a stoja nielen za pozornosť ale určite aj vašu návštevu. Našu cestu podporili Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. (DZT) a © Schwarzwald Tourismus GmbH. O týždeň sa s vami podelíme o ďalšie informácie z tejto prekásnej časti Nemecka.
Beata Havranová, foto autorka, Prokop Slováček
www.germany.travel/tradition, www.germany.travel, www.schwarzwald-tourismus.info