Augsburg – nemecké Benátky

Dlhé roky žije v tieni susedného Mníchova, no napriek tomu patrí k najnavštevovanejším mestám v Nemecku. Hovoríme o Augsburgu, o meste, ktoré má v európskej histórii svoje nezmazateľné miesto.

Po trase Bratislava - St.Pölten – Passau – Mníchov sa do Augsburgu dostanete za necelých 6 hodín. Na objavovanie jeho krás si však rezervujte aspoň dva dni. Inak si ho nestihnete poriadne užiť.

Mesto s vlastným sviatkom

POZRITE SI FOTOGALÉRIU NA FACEBOOKU

Mesto s jeho vyše 2 000- ročnou históriou patrí k najstarším v Nemecku. Ale je jediným v krajine s vlastným štátnym sviatkom. Oslavuje sa 8. augusta ako tzv. Augsburský sviatok mieru. Je to mesto krásnych starých uličiek, väčšinou vykladaných „mačacími hlavami“, niektoré jeho zákutia miestami pripomínajú Prahu, inde zasa Paríž, v skutočnosti je Augsburg označovaný ako nemecké Benátky, keďže ním pretekajú tri rieky - Lech, Wertach a Singold. Tak si vyberte. Je rodiskom Leopolda Mozarta, Bertolta Brechta, žila tu bohatá rodina Fuggerovcov, ktorá v meste zanechala silné stopy. Rovnako aj pôsobenie Martina Luthera, ktorý stál pri zrode protestantov, a jeho aktivity vyústili v roku 1555 do podpísania Augsburského mieru, ktorým sa v Nemecku ukončili boje medzi katolíkmi a protestantmi. Mesto má množstvo kostolov, na jednej kope si spolunažíva viacero náboženstiev. 

Zlato, kam oko dovidí

Centrum Augsburgu patrí k najvýznamnejším renesančným komplexom. Dominantou je radnica, najväčšia svetská renesančná stavba na sever od Álp, postavená po vzore benátskych dóžovských palácov. Pohľad na ňu je očarujúci nielen zvonka, ale aj zvnútra. „Najmä známa Zlatá sála so 14 metrov vysokým stropom a plochou 550 metrov štvorcových patrí k najväčším sieňam určeným pre slávnosti v Nemecku. Každý v Augsburgu, kto chce dodať svojmu svadobnému dňu náležitú váhu, si zvolí svadobný obrad v Zlatej sále, alebo v niektorej z priľahlých miestností. Je to u nás veľmi populárne,“ vysvetľuje naša sprievodkyňa p. Sailerová. Druhou architektonickou dominantou je Perlach (Perlach Tower), stačí vystúpiť po 258 schodoch aby ste si mohli vychutnať nádherný panoramatický pohľad na mesto, nad ktorým čnie množstvo kostolných veží. No a Rathausplatz, radničné námestie, ako by sme ho nazvali u nás, je zasa tradičným miestom stretávania turistov, ale predovšetkým domácich, ktorí sediac na zemi „piknikujú“, alebo len tak debatujú. Často aj neskorej noci a tí mladší aj do skorého rána.

Vzor sociálnej politiky

Mesto je mimoriadne dobre prosperujúce. Má svoju univerzitu, takže mladí ľudia sa v ňom určite nikdy nebudú nudiť. Nízka nezamestnanosť a dobré podmienky na život lákajú aj mladé rodiny. Mesto je plné parkov, len mestský les, zelená zóna mesta  má 21,5 kilometra štvorcových. Sociálne istoty sú, samozrejme, dôsledkom ekonomickej stability Nemecka, ale ich základy boli v meste položené už dávno. Postarala sa o ne rodina Fuggerovcov, ktorá v meste pôsobila a zanechala po sebe mnohé historické stavby. Azda najviac slávy si vyslúžil augsburský rodák Jakub Fugger, ktorý v roku 1521 založiť najstaršie sociálne sídlisko na svete. Nazývalo sa Fuggerei a bolo pre ľudí, ktorí sa dostali do kritickej sociálnej situácie. Za symbolický poplatok dostali rodiny strechu nad hlavou, a predstavte si, tento systém nájomných domčekov funguje v Augsburgu dodnes. A miesto sa stalo aj veľkou turistickou atrakciou. Mimochodom, Jakub Fugger, vyvíjal svoje úspešné obchodné aktivity aj na Slovensku.  

A pridáme ešte jednu zaujímavosť a spojitosť so Slovenskom. V Augsburgu je kanál s divokou vodou, kde naši vodní slalomári vybojovali nespočetné množstvo súbojov v rámci Svetových pohárov, ME a MS. Augsburgský kanál je známy ako historicky prvý umelo vybudovaný kanál s divokou vodou na svete, vznikol pri príležitosti mníchovskej letnej olympiády v roku 1972.

Prokop Slováček, foto autor

Viac informácií na: www.augsburg.dewww.germany.travel/tradition

Ubytovanie poskytol Hotel am alten park: www.hotel-am-alten-park.de 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.