Na rieke Labe športom k zdraviu

Labe má pri Magdeburgu iné čaro...

Sľúbené pokračovanie o Magdeburgu... 

V rámci veľkého podujatia cestovného ruchu v Magdeburgu, (tzv. GTM  - Germany Travel Mart, kde sa prezentovali regióny, mestá, hotely, atrakcie celého Nemecka) sa prezentovalo mesto i partneri v okolí v spolkovej republike Saska Anhaltska, so svojimi kultúrnymi skvostami, tradíciami i ponukami v oblasti športu, ktoré sú lákadlom pre každého turistu. Rozmanité tipy pre individuálnych hostí, skupiny.

Mesto i okolité regióny je pretkané zeleňou, svoje čaro v Magdeburgu, má aj rieka Labe. Tá je nielen transportným prostriedkom pre obchodovanie, ale ponúka zátišie pre oddych a šport. Magdeburg je aj vo svete uznávanou liahňou športovcov – hádzanárov, no najmä kanoistov. Práve na rieke Labe má dôležité miesto tzv.“Bundesstützpunkt Kanu“ – športový klub, podporuje ho mesto ale aj republika (veď  kedysi bývalé Východné Nemecko malo veľa dobrých športovcov) a pokračuje tým v doterajšej tradícii a podpore športu v Nemecku – (v bývalom východnom Nemecku ) nezaostáva za tou západnou. Nie je to ako u nás, že máme pocit, že jestvuje len hokej, futbal a iný šport nie.....práve tu v Magdeburgu je moderne zariadený klub. Poskytuje zázemie všetkým, ktorý majú záujem o vodné športy – kanoe, kajak. Trénujú a zápolia budúce mladé talenty, s podporou starých harcovníkov, či tých, čo už dosiahli svoje méty. Návšteva novinárov v magdeburskom klube kanoistiky, nezostala bez odozvy. Prišiel nás privítať Andreas Ihle – majster sveta v kanoe, mnohonásobný olympijský víťaz vo dvoj, či štvorkajaku, získal mnoho ďalších ocenení. Rozkošný, pozitívne naladený mladý muž, dnes je už otcom dvoch detí. Porozprával nám o jeho začiatkoch na vode a na naše prekvapenie, nás vyzval aj do zápolenia. Neotáľali sme dlho. Andreas sám v jeho „víťaznej lodi “ kanoe, váži 45 kilogramov, z Olympiády, a my, v drevenom kajaku pre desať osôb.

Zážitok vzrušujúci, i napriek našej snahe zvíťaziť, Andreas skončil ďaleko pred nami. Nenadarmo sa vraví, že kto vie, ten vie, napokon, je majstrom sveta.. Mali sme zážitok, ktorý isto budú mať aj návštevníci, ktorí popri prehliadke mesta, napríklad aj na bicykli a prídu si tak ako my, na Labe vyskúšať aký pocit je plaviť sa po nej, na ľahkom kanoe alebo kajaku. Klub totiž ponúka aj rôzne možnosti pre turistov. Z vody budú mať úplne iný pohľad na mesto a krásy Magdeburgu.

Atrakciou pre návštevníkov i nemenej významná vodná križovatka Schiffshebewerk Magdeburg. V roku 1877 vznikla prvá myšlienka – spojenia východu a západu oboch riek (Labe a rieky Havel) pri meste Magdeburg. Celé technické zázemie tohto diela Magdeburg – Rothensee je akýmsi pamätníkom a jedinečnou stavbou. V roku 1938 dielo spustili do prevádzky -  kanál naplnia vodou, a tak môžu 5.400 ton veľké lode, remorkéry, preplávať po Labe do prístavu v Magdeburgu. Kanál má 12 metrov a hĺbku 2,5 metra. Nechýbalo však málo a toto úžasné, gigantické dielo, by už neslúžilo lodiam, ani turistom. Vďaka múdrym rozhodnutiam a správnej investícii ho zachovali pre ďalšie generácie.

Beata Havranová, fotografie autorka

www.magdeburg-tourist.de

www.germanytravel

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.