Skanzen v Gutachu

Prijmite pozvanie do unikátneho múzea pod holým nebom v nemeckom Gutachu (spolková krajina Bádensko-Württembersko), kde sa dozviete všetko o tom, ako sa kedysi žilo Schwarzwaldskom lese. Tím portálu kamkam.eu ho objavil pri svojich letných potulkách po Nemecku.

Skanzen v Gutachu (Schwarzwälder Freilichtmuseum Vogtsbauernhof) je učebnicovým príkladom toho, ako sa aj história a dávna minulosť dá sprístupniť novým generáciám. V nádhernej doline obklopenej lesmi sú zhromaždené typické sedliacke domy tejto oblasti. Niektoré postavili nanovo, niektoré, tie zachovalejšie, rozobrali na pôvodnom mieste, priviezli ich do Gutachu a znova zmontovali. Avšak neležia len tak ladom. Prezentujú síce históriu tejto oblasti, každodenný život sedliakov, ale každá zastávka je oživená nejakou aktivitou, ktorú bežní ľudia vykonávali. V jednom z domov nájdete dielničku, kde sa naučíte pracovať s drevom, v druhom sa budete starať o hospodárske zvieratá, o kúsok ďalej sa zasa naučíte vyrábať si veci každodennej potreby ako sú hrebene, varešky, látky, ozdoby na slávnostné príležitosti, inde vás babička ako z rozprávky naučí spriadať vlnu... Každý si tu nájde niečo, čo by ho mohlo zaujímať.

Všetko pod jednou strechou

Zaujímavosťou bolo, že niektoré domy, zväčša tých bohatších majiteľov, boli koncipované trošku inak, ako poznáme z našich končín. Zrejme pre veľmi drsné poveternostné podmienky boli oveľa väčšie a postavené tak, že pri každodenných aktivitách z nich nebolo takmer vôbec nutné vychádzať von. Doslova všetko bolo pod jednou strechou. Na prízemí žili hospodárske zvieratá, v ďalšej miestnosti sa mlela múka, či spracúvalo mlieko, nad nimi boli miestnosti pre ľudí ako sú kuchyňa, spálne, niekde nechýbala ani malá kaplička, či miestnosť na učenie detí, ak mal majiteľ rodiny viac detí.   

Klobúk čo priťahuje pozornosť

Pri exkurzii od domu k domu vás bude sprevádzať dievča odeté do typického kroja tejto oblasti, s bohatou korálkovou výzdobou a zrkadielkom na chrbte, ktoré má chrániť pred všetkým zlým. Na hlave jej určite bude tróniť impozantný klobúk nazývaný Bollenhut. Je zo slamy, má 14 vlnených gúľ, v červenej farbe ich nosí slečna, ktorá nie je vydatá, v čiernom prevedení zasa vydaté dámy, do kostola, či na slávnostné príležitosti. Stal sa symbolom tejto oblasti.

Kedy prísť na návštevu  

Múzeum pod holým nebom (program je určený pre celé rodiny) môžete navštíviť až do 8. novembra od 9.00 do 18.00 hod., a potom ešte aj počas vianočných trhov, ktoré tam organizujú (11.- 13. decembra). Nová sezóna sa začína 20. marca 2016.

Viac informácií sa dozviete na: http://www.vogtsbauernhof.de/, 

http://www.germany.travel/de/staedte-kultur/tradition-brauchtum/tradition-brauchtum.html  

www.kamkam.eu, slo, foto: slo, Beata Havranová

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.