Lipsko - mesto pre ľudí

Možno mnohí z vás majú mesto Lipsko ( názov mesta pochádza od stromu Lipa) zafixované ako mesto, veľtrhu kníh, trošku pochmúrne ale mesto, kde sme relatívne dobre nakúpili ešte počas socialistickej éry. V Lipsku sa veľa zmenilo, dnes je mesto dôležitou hospodárskou metropolou Nemecka, v spolkovej krajine Sasko. Práve tento rok oslavuje tisíce výročie vzniku, respektíve prvej zmienky o meste. Aj preto sa o ňom hovorí viac ako inokedy. A mesto ako také ponúka úžasné aktivity, podujatia a dokonca pozýva ľudí aj za prácou.

1000 rokov Lipska (www.leipzig.de), to je tisíc rokov hospodárstva, kultúrnej i občianskej  tradície, tisíc rokov mesta obchodu, hudby, ekonómie. Má druhú najväčšiu univerzitu v Nemecku (po Heidelbergu), žili tu hudobní velikáni ako J.S. Bach, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Richard Wagner, ten sa v Lipsku narodil,  v meste študoval právo J.W.Goethe...

I ženy mali v Lipsku svoje postavenie a miesto, spomeňme len niektoré, Edith Louise Ida Mendelssohn Bartholdy, fotografka Gerda Taro, či Bertha Wehnert-Beckmann, ktorá je považovaná za prvú profesionálnu fotografku v Európe, spisovateľka Elsa Maria Asenijeff, rodená Packeny, atď.

Viac ako 40% mesta je zelená, má mnoho gotiky, renesancie, klasicistických budov, nádherných obchodných pasáží, industriálnych stavieb, ktoré nezbúrali ale obnovili, aby ich zachovali pre ďalšie generácie. Sú v nich byty pre mladých, úrady, bary, kultúrne ustanovizne. Lipsko je nielen zelené, ale je aj mestom vody, cyklistických trás, kanálov, riek, ktoré ním pretekajú - Weiße Elster, Pleiße a Parthe. Spolu s potokmi, či rybníkmi sú na rozlohe okolo 176,4 km. Domáci ich využívajú na oddych a načerpanie síl.

Lipsko má vo svojom okolí aj mnoho jazier (www.leipzigseen.de). Kedysi sa na mieste dnešných vodných plôch ťažilo hnedé uhlie, následne okolie zaplavili a na vzniknutých jazerách obyvatelia Lipska oddychujú. Tak napríklad sú to Cospudener See, Kulkwitzer See, Hainer See, sú považované za oázu pre obyvateľov mesta. Jazero Gremminer See má rozlohu takmer 560 ha a je známe svojim ploostrovom v jeho strede, ktorý volajú Ferropolis.

Ďalšou atraktivitou je zoologická záhrada, (www.zoo-leipzig.de/en/homepage), takmer v centre Lipska. Má jedinečný koncept pre ochranu zvierat, i napriek tomu, že v nej nájdete viac ako 800 druhov zvierat. Hovorí sa o nej, že je to „zoologická záhrada budúcnosti“. Pracovníci sa snažia o to, aby všetok priestor, ktorý majú zvieratá k dispozícii, bol čo najviac autentický, prírodný a teda zdravý. Návštevu Lipska vám vrelo odporúčame. Onedlho Lipsko privíta prvých návštevníkov na krásnych adventných trhoch.

Beata Havranová, fotografie autorka

Viac informácií na:www.leipziger-freiheit.de

www.germany.travel

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.