Novinky v regióne Römerland Carnuntum

18 May 2017

Túry pre milovníkov čerstvého vzduchu - VIA CARNUNTUM.... za bránami Bratislavy a pred bránami Viedne, v Dolnom Rakúsku!

 oblati medzi Hainburgom a pohorím Leithagebirge  v Dolnom Rakúsku, otvoria onedlho pre milovníkov turistiky päť trás na vandrovačku. Najmä pre rodiny s deťmi ponúkajú v tejto oblasti oddych od denného stresu v pekných viniciach či v lese. Hainburgské kopce – Hainburger Berge, Arbesthaler Hügelland a Leithagebirge, ktoré sa vypínajú  z panónskej roviny, ponúkajú krásne pohľady na okolitú krajinu a oblasť a rôzne možnosti  trávenia voľného času prechádzkami či túrami. 

Trasy sú dlhé šesť až maximálne dvanásť kilometrov. Mnohé časti zvládnu dospelí pokojne aj s detským kočíkom či s detičkami. Cesty sú vyznačené dobre spracovanými tabuľami a miestami na oddych.

Propagačné materiály sú v troch jazykoch: v nemčine,  slovenčine a v angličtine! Okrem toho sú k dispozícii mapy a rôzne informácie o trasách. Nájdete ich na webovej stránke Niederösterreich-Tourismus.

Atraktívnou novinkou je možnosť získať v angličtine a v nemčine handy audioguide. Ku všetkým piatim trasám sú vyznačené zaujímavosti, dokonca pre zrakovo postihnutých. Aplikáciu si môžete stiahnuť už pred výletom. Priamo v teréne si vypočujete informácie o trase a značení aj bez pripojenia na internet. Turista získa informácie aj o historických faktoch, rôznej faune a flóre, víne a aj to, kde sú  vínne uličky a rôzne príbehy o regióne.

5 nových Top-okruhov pre vandrovanie v Römerland Carnuntum:

Braunsberg Wanderrunde: v Hainburgu, dĺžka je cca 6 kilometrov. Téma: od Keltov, Rimanov a stredoveku, leží na trase priamo v jedinečnom prírodnom  Národnom parku Dunajské luhy a jeho suchých lúkach.

Kopec Braunsberg, priamo oproti zrúcanine hradu Devín je impozantnou vyvýšeninou na začiatku Malých Karpát. Trasa je bohatá na vzácne zvieratá a druhy rastlín, oblasť, ktorú pre jej jedinečnosť obývali už Kelti  i Rimania. Z jeho vrcholu sa naskytne jedinečný pohľad na časť Slovenska, Rakúska či Moravy, na rieku Dunaj a, samozrejme, aj na krásne stredoveké mesto Hainburg.

Východiskovým miestom je Hainburg, parkovisko pri Dunaji. Cesta vedie pozdĺž zeleného Národného parku Dunajské luhy, popri mystickej ruine Röthelstein, do kopca na vrchol Braunsbergu s jeho známou ruinou keltského hradného múru. Následne cez úzku cestičku späť do krásneho mesta Hanburg, ktoré je známe svojím festivalom stredoveku. Počas túry obdivujete nádhernú prírodu, lúky s mnohorakým kvetenstvom a môžno zazriete aj idylicky sa pasúce kone či kozy na pasienkoch.

Okruh – trasa Königswarte Berg: dĺžka: cca 5,6 kilometra. Téma: susedstvo a hraničné miesto v objektíve histórie, prírody a dnešného dedinského života.

Königswarte, kopec vysoký 344 metrov  je najvýchodnejším kopcom Rakúska a od Bratislavy v Petržalke je dobre viditeľný. Z vyhliadkovej veže uvidíte celé široké okolie a počas jasných dní  dovidíte až po Neziderské jazero a nížinu, až po horu Schneeberg a Hochwechsel a na kopce Viedenského lesa či Moravské polia. Názov Königswarte znamená, že miesto už oddávna využívali tunajší vládcovia na pozorovanie. Obec Berg je tradičnou obcou s pohnutou históriou.

Túra  sa začína pri obecnom úrade v Bergu a vedie smerom na východ cez túto peknú obec. Nasleduje stúpanie s pohľadom na Bratislavu, cez romantické lesy až hore ku kráľovskej rozhľadni – Königswarte. Potom vedie trasa opäť do údolia. Krásne lúky sú dnes domovom koní, kôz či oslíkov, ktoré sa tu pasú. Popri poliach a vinicach prídete opäť na miesto, kde je ihrisko pre deti a kde si môžete dať občerstvenie v tunajšom gastronomickom zariadení.

Od obce Prellenkirchen po Edelstal – od vínnej uličky až po štvrť vínnych pivníc: dĺžka trasy: cca 5,6 kilometra. Téma: od vínnej uličky, vínnych pivníc a vína, po spoločnosť Römerquelle, kniežaciu záhradu a kvitnúcu step na kopci  Spitzerberg.

Cesta sa začína v Dolnom Rakúsku, v idylickom mieste s vínnymi pivnicami v obci Prellenkirchen, v Múzeu vína v jednej z tunajších pivníc. A odtiaľ smerom na východ  popri múre, kedysi cisárskej zoologickej záhrady, ku ktorej sa viaže nejedna historka. Čoskoro prídete do časti plnej vínnych pivníc do obce Edelstal, v peknej časti spolkovej republiky Burgenland. Tieto pivničky dotvárajú jedinečný kolorit krajiny. Príjemné zóny oddychu ponúkajú  možnosť trošku si oddýchnuť po námahe a výstupe  cez príjemne zelené polia na kopci Spitzerberg. Nachádza sa na ňom prírodný raj s rastlinami i zvieratami, ktoré potrebujú teplo. Z neho uvidíte i spoločnosť Römerquelle – plní sa tu minerálka, je tu zastávka pre audioguide, kde sa dozviete  históriu  vzniku tejto, v Rakúsku obľúbenej minerálnej vody.  Krajina je rôznorodá s mnohými vinicami a húštinami, odtiaľ sa vrátite dole k východiskovému bodu. V oboch obciach  je mnoho obľúbených tzv. „Heurige“ krčmičiek, kde podávajú domáce víno, domáce produkty a šťavu z hrozna.

Trasa po stopách vína - Weinwandern Carnuntum má tri časti: trasa: časť v obci Höflein má 9,6 kilometra, Göttlesbrunn-Arbesthal je 15 kilometrov dlhá a trasa Stixneusiedl má  11,7 kilometra. Téma: ulička s vínnymi pivničkami, vinohradníctvo, Rimania a stredovek v regióne Carnuntum.

Púšť v Mannersdorfere a obec Hof má dve časti: dĺžka trasy: Mannersdorf cca 8 kilometrov a Hof cca 9 kilometrov. Téma: Prírodný park Mannersdorfer Wüste (púšť Mannersdorf ) a pohorie Leithagebirge, panovníčka Mária Terézia a cisár František Jozef  v oblasti Leithaberge.

FOTO: Steve Haider, Klein, Silvia Menyhart

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínomKam za zaujímavosťami a poznanímKam na turistikuKam na dovolenku
Nový život v poľovníckom zámku
Nový život v poľovníckom zámku
Zámok Schloss Eckartsau Po zimnom období, ktoré síce bolo tento rok veľmi mierne, pracovníci zámku v...
Pre mlsné jazýčky
Pre mlsné jazýčky
Keď budeme všetci disciplinovaní, možno sa všetko čoskoro obráti na dobré a budeme môcť už čoskoro...
Čas baroka a fašiangov
Čas baroka a fašiangov
Počas víkendu 22. a 23. februára, sa na zámku Schloss Hof neďaleko Bratislavy, v Dolnom Rakúsku, môžete...
Svadba na skúšku
Svadba na skúšku
Čerstvo zamilovaní a zasnúbení majú počas tohoto večera príležitosť obzrieť si svadobne vyzdobený...
Pestrá jeseň aj na zámku
Pestrá jeseň aj na zámku
Barokový zámok Schloss Hof je v októbri pestrý nielen farbami v nádhernej záhrade, ale aj pestrou ponukou...
Jarná ponuka v barokovom zámku
Jarná ponuka v barokovom zámku
Čo poviete na taký jarný výlet do zámku Schoss Hof,  ktorý je skutočným skvostom Dolného Rakúska. Len...
Cisár bez koruny...
Cisár bez koruny...
Takto by sme mohli nazvať posledného panovníka poľovníckeho zámku v dunajských luhoch, cisára Karla, z...
Cisárske Vianoce
Cisárske Vianoce
Posledná oslava cisára Karola a cisárovnej Zity. Zámok Eckartsau sa v roku 1918 stal dejiskom poslednej...
 Čarovné trhy na zámku
Čarovné trhy na zámku
Vianoce – bezpochyby tie najobľúbenejšie a najkrajšie sviatky v roku – sa nezadržateľne blížia....
 Grilovanie po argentínsky
Grilovanie po argentínsky
Jún na barokovom zámku Schloss Hof je v znamení oddychu ale aj dobrého jedla Tohtoročným motívom...
Barokový zámok rozkvitá
Barokový zámok rozkvitá
Záhradný raj princa Eugena Savojského rozprestierajúci sa na siedmich terasách tvorí úžasnú kulisu pre...
Carnuntum Exprerience 2014
Carnuntum Exprerience 2014
Tam, kde idú do duelu gladiátori, tancujú v túto noc dobre naladení vinári a ich hostia až do skorých...
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.