Tipy na výlety, kam k susedom

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za dobrým vínom

Carnuntum-Marchfeld – Carnuntum-Moravské pole: dedičstvo bohaté na históriu, nádherné zámky, kulinárske lahôdky a zážitky i podujatia na jeseň.

Jeseň je ideálnym obdobím pre spoznávanie. Napríklad aj na spoznávanie regiónu neďaleko od Bratislavy - oblasti Carnuntum-Marchfeld. Len niekoľko kilometrov od hlavného mesta Slovenska, sú krásne zámky, kulinárske tipy, oblasť bohatá na históriu. V neposlednom rade je tu aj Národný park Dunajské luhy s jedinečnou prírodou. Príroda medzi Viedňou a Bratislavou sa sfarbuje do žiarivých farieb jesene. Práve tu, v tomto regióne sa môžete zoznámiť s históriou, ochutnať tunajšie produkty, vandrovať cez vinice a uličky s vínnymi pivničkami i vychutnať si zlatý mok vínnej révy.

Jeseň v tomto regióne Carnuntum-Marchfeld (Carnuntum-Moravské pole), je doslova sviatkom pre labužníkov. V tradičných pivničkách a krčmách, domáci spracúvajú regionále produkty – od šťavnatých jabĺk a hrušiek, cez čerstvú úrodu tekvice, ale tunajší domáci ponúkajú hosťom aj divinu či jedlo z húb, k tomu dobrý pohár lahodného vína zo známej oblasti vín Weinregion Carnuntum.

Na Moravskom poli bude aj mnoho kultúrnych podujatí, koncerty, výstavy, to všetko je lákadlom pre návštevníkov. A najmä historické miesta Carnuntum i nádherné zámky, ktoré tu stoja - Marchfeldschlösser, tie majú tiež bohatú ponuku podujatí.

Na jeseň napríklad mesto Rimanov Römerstadt Carnuntum. V dňoch 17. a 18. septembra sa tu konala rímska slávnosť - návštevníkov zaviedlo podujatie do čias rímskych légií, barbarov a gladiátorov. Okrem toho počas štátnych sviatkov v stredu 1. novembra a v piatok 17. novembra budú prehliadky rímskeho osídlenia v slovenčine.

Na zámku Schloss Hof sa návštevníci môžu poprechádzať veľkým majerom a barokovou záhradou zámku prísť na podujatie „Hrozivá jeseň“ (v dňoch 21.-22. & 26.-31. októbra). Prehliadky zámku a výstavy „Poklady na cisárskej slávnostnej tabuli“, sú v nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov o 11:30 a 13:30 hodine v slovenskom jazyku, prehliadky pre deti o 15:00 hodine.

Obkolesený storočnými stromami a najväčšou kolóniou bocianov v Európe, tróni novo zrenovovaný zámok, zámok Schloss Marchegg. Má za sebou pohnutú históriu. Príroda vôkol a kultúra ponúka návštevníkom mnohoraké možnosti pre výlety a návštevy. Aj tu je denne možno ísť na prehliadku výstavy v zámku a jeho priľahlého parku.

V zámku schlossORTH Nationalpark-Zentrum, kde je centrum pre návštevníkov, je v popredí radosť z prírody. Obľúbený a jedinečný ostrov je hneď pri zámku a ponúka zážitok z pozorovania života zvierat „pod vodou“ ale aj hore, na ostrove. Pre deti sú tu mnohé atrakcie, isto zaujímavý výlet práve sem, pre malých aj veľkých. Počas tzv. "Slovenských dní" 14. októbra a 1. novembra sú programy v slovenčine. Múzeum museumORTH a jedinečné renesančné, točité schody môžu návštevníci vidieť denne až do 1. novembra.

Na jeseň idylický park ale aj poľovnícky zámok Schloss Eckartsau sa odeje do zlatého šatu. Do 1. novembra sú prehliadky zámku denne, dozviete sa o jeho pohnutej histórii, ale aj o následníkovi trónu Franzovi Ferdinandovi a cisárovi Karlovi, pretože práve tu, v zámku Eckartsau, rodina v roku 1918 hľadala úťočisko. Počas dvoch jesenných dní v nedeľu (3. septembra & 1. októbra, o 15 hodine) bude pre hostí možnosť zažiť prehliadku v slovenskom jazyku.

Viac informácií o oblasti Moravského poľa nájdete na: www.carnuntum-marchfeld.com

Foto: FC Sandfort, Panzer, Pavek, Rupert Pessl, Michal Cilc, Thomas Mauerhofer

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.