Vitajte v záhrade TULLN

Kam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Od Bratislavy nie je ďaleko. Leží  v Dolnom Rakúsku, ca 30 kilometrov od Viedne, pri brehu rieky Dunaj a prídete do malého raja, priamo v srdci dunajských luhov. Ekologická záhrada, svet plný kvetov, bylín, drevín. Takmer sedemdesiat ekologicky pestovaných vzorových záhrad. Nájdete tu inšpiráciu pre svoju obývačku, či kúsok zelene na balkóne i rôzne tipy ako si vybudovať, či spestriť záhradu. Ak máte možnosť naskenovať si audio sprievodcu, je potom bezplatne. QR kód je vyobrazený priamo pri pokladni či pri viacerých staniciach  v areáli DIE GARTEN TULLN. 

DIE GARTEN TULLN –  príroda v záhrade, zážitok – a to už od roku 2008, kedy tento  vzorový projekt vznikol. Je v Európe jedinečný. Isto aj tým, že leži pri rieke Dunaj, že sa vďaka odborníkom, ekológom, záhradníkom stal akým je dnes. Ročne navštívi záhradu Tulln takmer tri milióny návštevníkov dá sa povedať z celého sveta. O celý areál sa stará množstvo záhradníkov, ktorí dodržiavajú prísne kritériá hesla „príroda v záhrade“: nepoužívajú chemické prípravky, či pesticídy ani žiadne syntetické hnojivá.

Rôzne tematické časti záhrady v meste Tulln hnoja len prírodnými produktami, kompostom, a tým vzniká v tejto záhrade stabilný a zdravý ekologický systém. V každom ročnom období vyniká osobitosť rastlín a kompozícií. Nájdete tu rôzne zákutia, ktoré sa vám budú isto páčiť a môžu vám byť inšpiráciou aj vo vašej záhrade. Okrem toho v areáli je možnosť aj aktívne stráviť zopár hodín, v teplom období napríklad je takmer povinnosťou vyhrnúť si nohavice a a prejsť akýsi Kneippov chodník alebo sa potešiť nádherne kvitnúcimi leknami. To je tiež raritou DIE GARTEN TULLN.

Jeden pestovateľ  lekna totiž daroval záhrade rôzne druhy, takže majú najväčší počet lekien v Rakúsku vôbec. Očaria vás už pri vstupe do záhrady. Na tridsať metrov vysokú rozhľadňu vás vyvezie výťah alebo ju pekne, pomaly, môžete zdolať po schodoch. Je tu veľa naj, naj, naj, už celková atmosféra konceptu je taká, že si budete želať prísť znovu. Nehovoriac o možnosti kúpiť si rastlinu, kvet, strom s odborným výkladom o ich starostlivosť.  Mysleli aj na telesne postihnutých, záhrada je na rovine, je bezbariérová, takže aj ten, kto je pohybom hendikepovaný, môže z nej mať zážitok. Dokonca sú tu k dispozícii zdarma vozíčky. Záhrada je otvorená do 26. októbra. Takže ak to ešte stihnete, prídite do Tullnu. Aj samotné mesto Tulln je príjemné. Máte pocit akoby ste boli v čistom, pekne upravenom kúpeľnom meste, plnom zelene a kvetov, a to v každom ročnom období. 

Autor: Beata Havranová

Viac na: www.diegartentulln.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.