Bicyklom do neďalekého zámku

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Bratislavčania i tí, ktorí žijú neďaleko nej, majú výhodu. Hranice s Rakúskom sú veľmi blízko a aj kultúra, umenie, či podujatia takmer na dosah ruky. Za našimi hranicami sa totiž rozprestiera úrodná pôda Moravského poľa – Marchfeld, okrem zdravej zeleniny, kúpite tu špargľu, artičoky, mrkvu, hrášok, ovocie, najmä jahody. Pestujú ich sedliaci pre okolie mesta Viedeň, a to nie je všetko.

Na dosah máme aj históriu rodu Habsburgovcov, tí vládli 650 rokov, rodina Habsburg pochádza pôvodne zo Švajčiarska, práve Habsburgovci tu vybudovali veľké, či menšie rodinné sídla. Jedným z nich je poľovnícky zámok Eckartsau s priľahlým parkom. Nachádza  sa 24 kilometrov Bratislavy, leží priamo na obľúbenej dunajskej cyklotrase, uprostred národného parku. Je obľúbeným cieľom výletov najmä na železných tátošoch. Dunajská trasa z Viedne cez Narodný park Donau Auen – dunajské lužné lesy, do Bratislavy, vedie len 700 metrov od zámku Eckartsau, odbočte z trasy a prídite do malého, tichého raja. V parku máte možnosť si oddýchnuť na lehátkach, či v hojdacích sieťach, objednajte si sladkú dobrotu a dobrú kávičku priamo v kaviarničke zámku a samozrejme navštívte aj jeho interiér so slovenskou sprievodkyňou. Novinkou je  miesto pre bicykle, priamo pri zámku a napríklad aj:

  • možnosť uzatvoriť si batožinu
  • e-bike dobíjanie batérie ( zdarma, jednoducho si dáte batériu do nabíjačky )
  • môžete si spraviť malú opravu aj vy, s technikou, ktorá tu pre bicykle je, vrátane pumpy
  • náhradné duše do kolesa bicykla v tunajšej predajni pri kaviarničke
  • občerstvenie
  • hojdacie siete a lehátka pre príjemný oddych v parku

A keď si objednáte prehliadku, vďaka nej sa vydáte  po stopách turbulentných čias dediča trónu Franza Ferdinanda, ktorý na zámku lovil, miloval ho a posledného rakúskeho cisára Karola, ktorý po prehlásení o vzdaní sa trónu v novembri 1918, zo zámku spolu so svojou rodinou ušiel za hranice Rakúska. Zažite pomyselne koniec dunajskej monarchie. Prehliadky zámku sú aj v slovenskom jazyku a to do októbra 2022. Ďalšie termíny prehliadok v slovenčine budú: 10. júla v nedeľu o 15:00 hodine, 07. augusta v nedeľu o 10:30 hodine, 18. septembra v nedeľu o 15:00 hodine. Registrácia vopred nie je potrebná.

Vstupné na prehliadku stojí: 
Dospelý 12,- € | senior, študent 11,- € | dieťa (od 7 rokov) 7,50,- €

V zámku akceptujú aj kartu Dolného Rakúska - NÖ-Card.

Pre skupiny 6 a viac osôb je možné si rezervovať prehliadku vopred v individuálne dohodnutom čase aj v slovenčine. Tí však, ktorí ovládajú nemecký jazyk majú možnosť prehliadok aj v iných termínoch.

Viac nájdete na: www.schlosseckartsau.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.