Jarná atmosféra v Dunajsko-moravskom regióne

19 March 2013

Príroda sa postupne začína prebúdzať a to je čas otvoriť sezónu v Dunajsko-moravskom regióne, ktorý sa nachádza kúsok za slovenskými hranicami, len pár kilometrov od Bratislavy. Extra tipom je 20 percentná zľava pre slovenských návštevníkov počas slovenských štátnych sviatkov.

Nová sezóna ponúkne viacero noviniek: V roku 2013 oslavuje Schloss Hof 350.-te výročie narodenia svojho staviteľa, princa Eugena Savojského. Táto téma bude na zámku dominovať. Na konci veľkonočného týždňa sa po prvý raz uskutoční v Archeologickom parku Carnuntum rímska slávnosť Parilia.Prebúdzajúca sa príroda začne lákať návštevníkov do Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen). Brány zámku Orth - centra národného parku - v obci Orth an der Donau, ktorý je kontaktným miestom a vstupnou bránou pre návštevníkov Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen), sa otvoria 21. marca.

SCHLOSS HOF

Zámok Schloss Hof – „350 rokov princa Eugena“

V roku 2013 oslavuje najväčší rakúsky zámocký areál 350.-te výročie narodenia svojho staviteľa, princa Eugena Savojského. Mimoriadna výstava s názvom „Triumf a vášeň – 350 rokov princa Eugena“ ukáže mnohé princove podoby (25. 3. – 3. 11.). Popri vojenskej kariére, ktorá ho urobila jedným z najbohatších mužov v Európe, dotvárali jeho osobnosť ďalšie záujmy. Najmä v krásnych záhradách zámku Schloss Hof bude zjavne viditeľná zberateľská vášeň princa Eugena. Ak by sme hľadali odpoveď na otázku: Kto by bol aj dnes šikovným stratégom, diplomatom a mecenášom umenia? Odpoveď nájdeme na tejto výstave.

V nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov o 11.30 hod., o 13.30 hod. môžu návštevníci využiť služby slovenského sprievodcu. Aktuálnu tému sezóny podporí aj ďalší program. Napríklad hudobno-literárna okružná cesta (20. apríla, 4. mája, v nemeckom jazyku), alebo barokový hudobný koncert Marchfeldskej filharmónie (13. apríla).    

 Barokové jarné slávnosti

K okrúhlemu výročiu narodenia nesmie chýbať ani bujará oslava. V znamení  princa Eugena bude aj Veľká baroková slávnosť na zámku Schloss Hof - 29. júna. V slávnostnej nálade sa ponesú aj Veľkonočné trhy (23. – 24. marca, 10.00 – 18.00 hod.) v priestoroch zámku. Koncom veľkonočného týždňa (31.3. a 1.4.) budú po celej zámockej záhrade poschovávané veľkonočné vajíčka, ktoré budú čakať len na to, aby ich počas svojej prechádzky objavili.

Celkom z iného súdka bude májový Barokový sprievod zvierat, ktorý sa uskutoční 1. mája. Štvornohí obyvatelia zámockého majera, počnúc miniponíkmi až po ťavy, sa zoradia do pestrého sprievodu. Deti sa v tento deň môžu tešiť na rôzne tvorivé aktivity.

 „Bezhraničný“ zážitok

Schloss Hof je teraz dostupnejší pre cyklistov i pre peších. Vďaka novému mostu v Devínskej Novej Vsi, kam sa pohodlne dostanete autobusom číslo 21. Most vedie cez rieku Moravu priamo k východnej bráne zámockého komplexu, ktorá bude otvorená počas víkendov a štátnych sviatkov.

Zámok Schloss Hof

Otvorené: 25. marec - 3. november 2013, denne od 10.00 – 18.00 hod.

A-2294 Schlosshof 1, Tel.: +43 (0)2285 20 000-38, www.schlosshof.at; office@schlosshof.at

NÁRODNÝ PARK DUNAJSKÉ LUHY (DONAU-AUEN)

Dunajské luhy sa prebúdzajú k novému životu

Odhaliť tajomstvá Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen), pozorovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí a vychutnávať si zvláštnosti krajiny. Návšteva národného parku je skvelým tipom na rodinný výlet. Brány zámku Orth - centra národného parku - v obci Orth an der Donau, ktorý je kontaktným miestom a vstupnou bránou do národného parku, sa otvoria 21. marca.

Na multimediálnej výstave „DonAUräume“ o dunajských ramenách (je prístupná aj v slovenčine) sa hravým spôsobom možno dozvedieť o premenách tejto oblasti pri Dunaji a spoznať pozadie zvláštností dunajských luhov. Na zámockom ostrove, ktorý je vonkajším areálom centra národného parku, môžete na vlastnej koži spoznávať osobitosti fauny (napr. európska korytnačka močiarna, užovka, syseľ) a flóry lužných lesov v okolí Dunaja. V jednom z dunajských ramien, v jedinečnej presklenej podvodnej stanici je možný unikátny pohlaď na život pod vodou. Výstavy, podujatia, vyhliadková veža, obchod so suvenírmi s tematikou národného parku a kaviareň dopĺňa ponuku pre návštevníkov.

Vyhliadková veža s novou prezentáciou „Au-Tage“ - dni luhov, má funkčnú kameru na pozorovanie hniezd bocianov a kaviek obyčajných. Ale to nie je všetko: V tomto roku bude v centre národného parku - na zámku Orth - výstava viacerých autorov fotografií, ktorí zaznamenali premeny dunajských luhov. Nenechajte si ujsť ani výlety (pešie alebo na lodi) so sprievodcami parku, ktoré sú naozajstným zážitkom. 

TOP: Rodinná slávnosť na zámku Orth

Počas Rodinnej slávnosti na zámku Orth (21. apríla) sa všetko bude točiť okolo obojživelníkov. K dispozícii budú sprievodcovia parku, informačné stánky, živá hudba, možnosť vyhrať jednu z cien, pochutnať si na jarných lahôdkach, jedným slovom skvelá zábava. Slávnosť sa uskutoční za každého počasia, od 10-  do 18-tej hod

Zámok Orth – centrum Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen)

Otvorené: 21. marec - 1. november 2013, marec – september: denne od 9.00 do 18.00 hod., október - 1. november: denne od 9.00 do 17.00 hod.

A-2304 Orth/Donau Terl.:+43(0)2212-3555, www.donauauen.at; schlossorth@donauauen.at

ARCHEOLOGICKÝ PARK CARNUNTUM

Archeologický park Carnuntum: Dni tolerancie a slávnosť Parilia (21. – 24.3)

Pre všetkých milovníkov rímskych dejín bude od 21. marca otvorený už aj Archeologický park Carnuntum. Koncom týždňa (21. - 24. 3) vždy od 10.00 do 16.00 hod. sa možno nechať sprevádzať po novej výstave v Múzeu Carnuntinum (hodinové prehliadky v nemeckom jazyku) – „Od Carnunta do čias Kristových“. 

Dňa 23. a 24. marca (o 12.00, o 14.00 hod.) sa uskutočnia aj prehliadky dobovými rímskymi mestskými štvrťami. V Múzeu pod holým nebom Petronell sú počas slovenských dní zľavy na vstupnom a aj prehliadky v slovenskom jazyku (o 12.00, o 14.00 hod.) 

Slávnosť Parilia: rímska veľkonočná slávnosť (31. 3. - 1. 4.)

Počas veľkonočného víkendu sa po prvý raz uskutoční v Archeologickom parku Carnuntum tzv. slávnosť Parilia. Parilia  (tiež palilia) boli slávnosti pastierov, ktoré hrali v ranných časoch Ríma veľkú úlohu. Po čase sa tieto hry spájali s mýtickým založením Ríma a začali sa datovať s jeho vznikom. V antike sa tieto slávnosti konali 21. apríla. Stajňa i dom sa v čase Parilie vyčistili, vchodové časti sa ozdobili girlandami, bohom sa obetoval pastiersky chlieb  a mlieko. Potom obetujúci trikrát preskakovali oheň, aby podstúpili očistný rituál. Na rituáli pečenia chleba sa môžu zúčastniť aj návštevníci, popri tom im budú vyhrávať rímski hudobníci vo Ville Urbana. Deti môžu tráviť čas pri  rímskych hrách, alebo si vyskúšať dobové oblečenie.

Archeologický Park Carnuntum

Otvorené: 21. marec  - 17. november 2013, denne 9.00 – 17.00  hod.

A-2404 Petronell Carnuntum, Hauptstr. 1a, Tel.: 02163/3377-0, www.carnuntum.co.at; info@carnuntum.co.at;  

Kulturfabrik Hainburg: Stavba antického mesta

Ako je možné po 1.700 rokoch znovu postaviť podľa originálu rímsku budovu, mestský palác a termálne kúpele? Aké techniky sa používali už za rímskych čias? Na tieto otázky odpovie výstava „V lóte – postavené dejiny Carnunta“. Výstava v Kulturfabrik v Hainburgu sprevádza návštevníkov krok za krokom procesom rekonštrukcie, od vykopávok až po inštalácie. Všetky výstavné priestory Archeologického parku Carnuntum je možné absolvovať s kombinovanou vstupenkou, a tak si vytvoriť úplný obraz.

Kulturfabrik Hainburg

Otvorené: 21. marec  - 17. november 2013, denne 9.00 – 17.00  hod.

Kulturfabrik Hainburg, 2410 Hainburg/Donau, Kulturplatz 1 alebo Donaulände 33, Tel.:+43-2163/3377-7944

www.kulturfabrik-hainburg.at; info@kulturfabrik-hainburg.at

 EXTRA TIP

Slovenské dni so zľavou

TIP: 20% zľava pre slovenských návštevníkov počas slovenských štátnych sviatkov: 29. 3.; 1. 4.; 1. 5.; 8. 5.; 5. 7.; 29. 8.; 1. 9.; 15. 9.; 1.11. Platí pri návšteve Schloss Hofu, Archeologického parku Carnuntum a Národného parku Dunajské luhy (Donau Auen).Podrobnosti o Dunajsko-moravskom regióne nájdete na slovenskej webovej stránke www.dunajskomoravsky-region.sk

Prokop Slováček

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za oddychomKam za dobrou kuchyňouKam ísť načerpať silyKam na turistiku
Imperiálne svadby na zámku Schloss Hof
Imperiálne svadby na zámku Schloss Hof
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca...
Vianočné trhy na zámku Schloss Hof 2023
Vianočné trhy na zámku Schloss Hof 2023
Umelecké remeslá, kulinárske lahôdky a detské aktivity – nalaďte sa na najkrajšie sviatky v...
Veľká prázdninová zábava na zámku Schloss hof
Veľká prázdninová zábava na zámku Schloss hof
Od 5. augusta do 3. septembra sa brány zámku Schloss Hof otvárajú pre veľkú zábavu v znamení letných...
Jarné slávnosti v barokovej atmosfére
Jarné slávnosti v barokovej atmosfére
Plánujete si jednodňový výlet u našich západných susedov? Máte chuť na dávku histórie, nádhernú...
Zimná  rozprávková nálada na zámku Schloss Hof
Zimná rozprávková nálada na zámku Schloss Hof
Nádherný zámocký komplex Schloss Hof s rozľahlým areálom, ktorému dominuje idylický statok, je skvelou...
Kto vyhral dve vstupenky na vianočné trhy do Schloss Hofu?
Kto vyhral dve vstupenky na vianočné trhy do Schloss Hofu?
Ďakujeme všetkým za účasť v súťaži.  Vstupenky vyhrávajú pani Renata Klimová a pán Miroslav...
Vianočné trhy na Schloss Hofe
Vianočné trhy na Schloss Hofe
Keď sa najväčšie barokové vidiecke sídlo Rakúska odeje do zimných šiat, jeho nádvoria rozžiaria tisíce...
Pestrá jeseň na Schloss Hofe
Pestrá jeseň na Schloss Hofe
Jesenné zámocké záhrady prinášajú nádhernú paletu farieb a spolu s nimi aj rozmanitú programovú...
Jarné podujatia na barokovom zámku
Jarné podujatia na barokovom zámku
Rozsiahly areál zámockého komplexu Schloss Hof doslova prekvitá v objatí nádhernej flóry. Kvetinové...
Vôňa vína a punču nás už láka
Vôňa vína a punču nás už láka
Čoraz častejšie počas adventných dní vyhľadávame atmosféru vianočných trhov. Zámky, kláštory, či...
Jarná ponuka v barokovom zámku
Jarná ponuka v barokovom zámku
Čo poviete na taký jarný výlet do zámku Schoss Hof,  ktorý je skutočným skvostom Dolného Rakúska. Len...
 Čarovné trhy na zámku
Čarovné trhy na zámku
Vianoce – bezpochyby tie najobľúbenejšie a najkrajšie sviatky v roku – sa nezadržateľne blížia....
Miesto na dokonalý sviatočný výlet
Miesto na dokonalý sviatočný výlet
Kde? Barokový zámok Schloss Hof. 5. júla bude špeciálny program! Barokový skvost Dolného Rakúska,...
Súťaž: Advent na zámku Eckartsau
Súťaž: Advent na zámku Eckartsau
Súťaž sme skončili! Ceny vyhrávajú: Ivana Zacharová, Jana Jánošíková, Eva Szendi....
Svadba na zámku, prečo nie...
Svadba na zámku, prečo nie...
Zámok Eckartsau v nádhernom parku rakúskych lesov, v dunajských luhoch sa rok po roku stáva viac známym  i...
Popoluška prišla opäť na zámok
Popoluška prišla opäť na zámok
Mladé dievča, ktoré trápi krutá macocha a žije v neúctivých podmienkach často celá zašpinená od...
Zaujímavá ponuka zámku
Zaujímavá ponuka zámku
So skvelou prázdninovou ponukou prišli pracovníci barokového zámku Schloss Hod, neďaleko Bratislavy. V...
Hry na zámku
Hry na zámku
Mária Terézia bola vášnivou hráčkou. Významná panovníčka milovala hru Faraón a nielen tú, ale...
Zima v letnom zámku Schloss Hof
Zima v letnom zámku Schloss Hof
Aj tento rok otvorí zámok Schloss Hof svoje brány v zimnom období. Až do marca máte možnosť každú...
Veľká noc v zámku Schloss Hof
Veľká noc v zámku Schloss Hof
Veľkonočné trhy i špeciálny program počas veľkonočných sviatkov sú na zámku Schloss Hof už tradičným...
Schloss Hof a štart novej sezóny
Schloss Hof a štart novej sezóny
Jar odštartuje najväčší barokový komplex zámku v Rakúsku novou výstavou o princovi Eugenovi, Márii...
Vianočná dedinka a na zámku?
Vianočná dedinka a na zámku?
V sobotu 22. novembra sa otvoria brány barokového zámku. V jeho priestoroch bude opäť, tak ako po iné roky...
Detstvo pred 100 rokmi
Detstvo pred 100 rokmi
Zámok Schloss Hof pripravil na túto jeseň a zimu absolútnu novinku – špeciálnu zimnú výstavu, ktorá...
U susedov - v rímskom Carnuntum
U susedov - v rímskom Carnuntum
Cestu ku „kruháču“ za Hainburgom pozná každý z nás. No spravte raz výnimku a nezaparkujte pri...
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.