Detstvo pred 100 rokmi

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Zámok Schloss Hof pripravil na túto jeseň a zimu absolútnu novinku – špeciálnu zimnú výstavu, ktorá bude od 8. novembra sprístupnená pod názvom Hráme sa na vojnu – detstvo pred 100 rokmi.

Výstava predstavuje život detí a mládeže na začiatku 20. storočia: školu a výchovu, rodinu i voľný čas. Hlavnou témou sú spoločenské hry, hračky, knihy pre deti a mládež. Začiatkom prvej svetovej vojny sa toho veľa zmenilo: otcovia odišli na front a matky museli pracovať, aby uživili rodinu. Školy sa vojnovej situácii prisbôsobili. Deti sa snažili čo najviac pomáhať pri každodenných aktivitách, zbierali almužny, vypomáhali pri starostlivosti o chorých a zranených a balili malé balíčky, ktoré boli posielané vojakom na front ako „milodary“.

Hoci vojenské hračky, cínoví vojačikovia a detské uniformy existovali už oveľa skôr, v tomto čase dosiahli úplne iný význam. Vytvárali sa nové hry, v ktorých bol presne definovaný obraz priateľa a nepriateľa. Vojna vstúpila do detských kníh i školských učebníc. Tí najmenší sa stali dôležitou súčasťou propagandy. V obehu boli pohľadnice a fotografie, ktoré zachytávali deti a mládež vo vlasteneckých pózach a uniformách. Skutočnosť bola bagatelizovaná, vojnové dianie zobrazované ako istá forma dobrodružstva. Počas našej výstavy môžu deti i dospelí každej vekovej kategórie vďaka mnohým exponátom obdivovať i kriticky nahliadnuť do sveta hier a každodenného života detí a mládeže pred 100 rokmi.

Otváracia doba

Vždy v sobotu, nedeľu a počas sviatkov, od 10.00 do 16.00 hod., od 8. do 16. novembra 2014 a od 1. januára do 15. marca 2015, počas Veľkonočných trhov od 10.00 do 18.00 hod., 21. - 22. marca a 28. - 29. marca 2015.

Spracoval Prokop Slováček 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.