Jubileum „veľkej panovníčky“

Spoznajte štyridsaťročné obdobie vlády významnej panovníčky Márie Terézie. Vďaka štyrom výstavným miestam získa návštevník kompletný prehľad o živote Márie Terézie a o jej kvalitách panovníčky, reformátorky, matky a podporovateľky umenia.

Neľahký začiatok

Keď sa 13. mája 1717 narodila vo Viedni Mária Terézia, ešte nič nenasvedčovalo tomu, že sa stane jednou z najvýznamnejších osobností európskych dejín. Jej otec síce Pragmatickou sankciou zaistil nedeliteľnosť habsburských území a pre svoju dcéru pripravil cestu na trón, aby sa však stala skutočne akceptovanou panovníčkou musela o svoje uznanie ešte dlhé roky bojovať. Obdobie jej vlády sa tak stalo aj obdobím krutých vojen.

Úspechy a tienisté stránky

Štyridsaťročné obdobie vlády tejto významnej panovníčky nazývanej aj „svokrou Európy“, prezývku totiž získala „vďaka“ svojej sobášnej politike. Obdobie bolo poznamenané množstvom vojen, utrpením a netoleranciou. No na druhej strane aj modernizáciou, reformami a zmyslom pre umenie. Štátnu správu, daňovníctvo, administratívu, školstvo, univerzity i vojsko zasiahli reformy, tie však položili základ moderného štátu v dnešnom slova zmysle. Jej morálne názory však boli v silnom protiklade s osvietenským myšlienkovým bohatstvom danej doby. Vďaka jej záujmu o umenie a silným reprezentatívnym potrebám však vznikli také kultúrne poklady ako napríklad zámok Schönbrunn, či panovníčkino vidiecke sídlo, zámok Schloss Hof.

Fascinujúca história na originálnych miestach

Výstava „300. jubileum Márie Terézie – strategička – matka – reformátorka“ predstavuje úspechy, ale aj tienisté stránky tejto dôležitej panovníčky. Téma výstavy na zámku Schloss Hof „Spojenci a nepriatelia“, jej hlavnou témou je zahraničná politika obdobia vlády Márie Terézie. V loveckom zámku Niederweiden sa návštevníci dozvedia viac  o téme „Modernizácia a reformy“. Tí, ktorí budú mať chuť navštíviť aj výstavy vo Viedni, v múzeu nábytku -  Hofmobiliendepot - môžu obdivovať exponáty na tému „Rodina a dedičstvo“. V inom múzeu, v Múzeu kočov – Kaiserliche Wagenburg Wien - je zasa expozícia  pod názvom „Ženská sila a životný elán“. Vďaka týmto štyrom výstavným miestam získa návštevník kompletný prehľad o živote Márie Terézie a o jej kvalitách panovníčky, reformátorky, matky a podporovateľky umenia.

Spracovala BH, www.schlosshof.at

Foto: Reinhard Mandl, Martina Siebenhandl, Jutta Kirchner, 

Jana Madzigon, SKB, BMobV Tina Haller, Luftbildprofis, Slawik

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za oddychom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.