NP Dunajské luhy - Slovenské dni

Kam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistiku

Len niekoľko desiatok kilometrov smerom na Viedeň, sa za hranicami Slovenska rozprestiera v Európe jedinečná, chránená oblasť lužných lesov. Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen) mal minulý rok dvadsať rokov. Akousi pomyselnou vstupnou bránou je zámok Schloss Orth – Návštevnícke centrum národného parku v obci Orth an der Donau. Odtiaľ je len na skok do krásnej prírody dunajských luhov. Životodarnou miazgou národného parku je asi 36 km dlhý úsek voľne tečúceho Dunaja.

Unikátna prírodná učebnica

Národný park so svojím fantastickým svetom zvierat a rastlín ponúka nezabudnuteľné zážitky pri pozorovaní prírody a pozýva na prechádzky so sprievodcom (k dispozícii sú aj slovenskí sprievodcovia a informačné tabule a brožúry v slovenskom jazyku). V dunajských luhoch má svoje miesto vyše 700 druhov rastlín, viac ako 30 cicavcov a 100 močiarnych vtákov, 8 plazov a 13 druhov obojživelníkov, tisíce malých druhov hmyzu, ako aj 50 druhov rýb. S fascinujúcim svetom dunajských luhov sa môžu návštevníci zoznámiť na multimediálnej výstave v zámku Schloss Orth (len 35 km od Bratislavy): „DonAUräume“ ( je aj v slovenčine). Prezentuje národný park od jeho vzniku až po súčasnosť.

Nationalpark – Lounge: nové, interaktívne infocentrum národného parku ponúkne nové pohľady na prírodu dunajských luhov.

„Slovenské dni” v Národnom parku v roku 2017

  • Mimoriadna ponuka pre návštevníkov zo Slovenska v termínoch: 25. marca, 14. apríla, 17. apríla, 1. mája, 8. mája, 20. mája, 3. júna, 17. júna, 5. júla, 29. júla, 12. augusta, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 7. októbra, 21. októbra a 1. novembra 2017  (počas slovenských štátnych sviatkov a vybraných sobôt) v návštevníckom Centre národného parku (schlossORTH), Orth an der Donau (len 35 km od Bratislavy!):
  • Prehliadka výstavy „DonAUräume” (tematika NP) so slovenským sprievodcom, informačný materiál v slovenčine.
  • Začiatky prehliadok v slovenčine: o 10.30, 11.30, 13.30, 14.30, 15.30 a o 16.30.
  • Miesto stretnutia: zámok (schlossORTH) - vstupná hala, dĺžka prehliadky so sprievodcom: cca 1 hod.
  • Vo vstupnom je zahrnutá aj individuálna prehliadka vyhliadkovej veže a ostrova so zámkom a  podvodnou pozorovateľňou (plán s popisom jednotlivých stanovíšť dostanete tiež v slovenskom jazyku pri vstupe).
  • Celková dĺžka pobytu: min. 2,5 hodiny.

Zľavnené vstupné počas týchto dní: až 20% v porovnaní so stálymi cenami!

Celková výška vstupného: dospelý: € 8, 80
dieťa a mládež od 6 do 19 rokov, študent: € 4,80
rodinná vstupenka (2 dospelí, 2 deti): € 18,40
Prihlásiť sa vopred v uvedené dni nie je potrebné.

Otváracie časy a informácie:

Informačné centrum Národného parku schlossORTH

- 21. marca až 30. septembra 2017 denne 9 až 18 hod.,

- 1. októbra až 1. novembra 2017 denne 9 až 17 hod.

Viac informácií v slovenskom jazyku nájdete na: www.donauauen.at/slovenskýjazykschlossorth@donauauen.at (komunikovať môžete aj v slovenčine)

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.