Leto v národnom parku

Rakúsko má šesť národných parkov. Ležia na území 2.350 km², čo predstavuje 3% územia patriace štátu. Majú výnimočné postavenie v štátnej politike ochrany prírody. Sú dôležité nielen pre Rakúsko, ale aj v medzinárodnom kontexte.

Ich rozvoj v Rakúsku začal v roku 1971 tzv. „Deklaráciou svätej krvi“, kedy sa 3 spolkové krajiny: Korutánsko, Salzburg a Tirolsko dohodli na vyhlásení Národného parku Hohe Tauern (Vysoké Taury). Výnimočným, najmä pre návštevníkov zo Slovenska, je Národný park Dunajské luhy, neďaleko Bratislavy. Už niekoľko rokov sa jeho pracovníci zameriavajú práve na slovenské publikum. 

"Slovenské dni” v Národnom parku v roku 2017

  • Mimoriadna ponuka pre návštevníkov zo Slovenska v termínoch 5. júla, 29. júla, 12. augusta, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 7. októbra, 21. októbra a 1. novembra 2017 (počas slovenských štátnych sviatkov a vybraných sobôt) v návštevníckom Centre národného parku (schlossORTH), Orth an der Donau (len 35 km od Bratislavy!):
  • Prehliadka výstavy "DonAUräume” (tematika Národného parku ) so slovenským sprievodcom, informačný materiál je tiež v slovenčine.
  • Začiatky prehliadok v slovenčine: o 10.30 hod., 11.30 hod., 13.30 hod., 14.30 hod., 15.30  hod.a 16.30 hodine.
  • Miesto stretnutia: je zámok (schlossORTH) - vstupná hala, dĺžka prehliadky so sprievodcom: ca. 1 hod.
  • Vo vstupnom je zahrnutá aj individuálna prehliadka vyhliadkovej veže a ostrova zámku s podvodnou pozorovateľňou (plán s popisom jednotlivých stanovíšť dostanete tiež v slovenskom jazyku pri vstupe do centra). Celková dĺžka pobytu: min. 2,5 hodiny.
  • Zľavnené vstupné počas týchto dní: až 20% v porovnaní so stálymi cenami!
  • Celková výška vstupného: dospelý: 8,80 €, dieťa a mládež od 6 do 19 rokov, študent: 4,80 €, rodinná vstupenka (2 dospelí, 2 deti):  je za 18,40 €
  • Prihlásenie sa na prehliadku vopred v uvedené dni nie je potrebné.

Aké sú ďalšie Národné parky v Rakúsku?

Nationalparks Austria: www.nationalparksaustria.at
Nationalpark Gesäuse: www.nationalpark.co.at
Nationalpark Hohe Tauern: www.hohetauern.at
Nationalpark Neusiedlersee-Seewinkel: www.nationalpark-neusiedlersee.org
Nationalpark OÖ. Kalkalpen: www.kalkalpen.at
Nationalpark Thayatal: www.np-thayatal.at

https://www.donauauen.at/der-nationalpark/

Informácie na webovej stránke parku Dunajské luhy nájdete aj v slovenčine!

Pripravila BH

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.